Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kandidatura váží 2,5 kilogramu

Česko

Ostrava poslala vylepšenou přihlášku do boje o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Hodlá s ní porazit jediného konkurenta – Plzeň. OSTRAVA Malý vozík byl potřeba k tomu, aby představitelé Ostravy mohli odevzdat vylepšenou přihlášku do klání o titul Evropské hlavní město kultury. Dokumenty jsou v češtině a v angličtině. Každý z porotců, kteří o udělení titulu mají rozhodnout, dostane na sedm set stránek o celkové hmotnost 2,5 kilogramu – a navíc data na flash disku.

A to je číslo jen za Ostravu – přihláška jejího jediného konkurenta, Plzně, má 250 stran a DVD.

V porotě, která nyní bude dokument posuzovat, zasedá sedm odborníků jmenovaných evropskými institucemi a šest, které vybral ministr kultury. Je mezi nimi například scénárista Jaroslav Kořán, historička umění Eliška Fučíková či ředitel pražského Národního muzea Michal Lukeš.

„Snažili jsme se členy poroty přesvědčit, že Ostrava je vhodným kandidátem. Stavěli jsme hlavně na argumentech. Nelze totiž říci, že bychom museli něco vyloženě vyvracet, připomínky k první verzi přihlášky měly spíš charakter doporučení a dotazů,“ říká Michaela Hofmanová z přípravného týmu projektu Ostrava 2015. Podle filmového producenta Čestmíra Kopeckého, který je pod projektem podepsaný, je Ostrava „městem, které je v naší republice, a ani trochu se nepodobá ostatním městům“.

Odborná porota už jednou kandidaturu řešila a vznesla řadu připomínek. Podle jejích členů byly mimo jiné nejasné části rozpočtu v první verzi. Například náklady na program ve výši 4,8 milionu eur označili za vůbec nejnižší v celé historii soutěží. „Výběrová komise konstatovala, že město nemá vlastní kulturní politiku,“ poznamenali v závěrečném hodnocení.

Ostravská radnice se musí pokusit komisaře přesvědčit také o jednom z hlavních bodů kandidatury, multikulturním centru u výstaviště Černá louka. Podle komisařů se ne všechny podobné developerské snahy setkaly s úspěchem. Ostrava však v minulých dnech mimo jiné představila urbanistický záměr této přestavby a také v přihlášce se k záměru vyjadřuje.

Kromě akcí konaných na domácí půdě Ostrava v souvislosti s kandidaturou také začala svoji kulturu masivně „vyvážet“. Až do začátku září postupně představuje to nejlepší z různých oblastí své kultury v Praze. Nyní jsou na řadě výtvarné umění a architektura – v pražské výstavní síni Mánes začne 14. července projekt „kaVÁRNA OSTRAVA“. Součástí přihlášky je také podrobnější představení kulturního programu pro rok 2015. Zatímco obal přihlášky do prvního kola tvořily fotografie návštěvníků loňské výstavy Ostrava?, nový nese mozaiku z fotografií institucí, osobností a fanoušků projektu Ostravy 2015.

O vítězném městě by mělo být rozhodnuto do 8. září. Ještě předtím předseda komise Robert Scott, který řídil kandidaturu Liverpoolu, hodlá Ostravu a Plzeň navštívit. A doprovodí ho i další komisaři. Návštěva se uskuteční 6. a 7. září, výbor rozhodne o den později.

****

EVROPSKÝ TITUL

Ostrava v. Plzeň

* Titul Evropské hlavní město kultury dostávají dvě až tři evropská města ročně. Navázal na původní projekt z let 1985 až 1999 Evropské město kultury. Pravidla stanovují, který rok kandidují které státy. * Společně s Ostravou nebo Plzní titul v roce 2015 ponese město Mons v Belgii. Letos ho drží Essen (Německo), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko). * Získání statusu si žádá investice do kultury, ale města dostávají evropské dotace. V ČR titul držela jen Praha (2002). Brněnští radní se o titul pro rok 2015 ucházet odmítli.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...