Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kandiduje z nemocnice

Česko

Za voliči po autohavárii nemůže, posílá za sebe jiné politiky

BRNO/UH. HRADIŠTĚ Lidovecký senátor Josef Vaculík usiluje o znovuzvolení. Po autohavárii však leží už měsíc s vážnými zraněními v nemocnici a komunikaci má omezenou na minimum.

Politologové nepamatují podobnou situaci. „Kampaň není povinná, ale na druhou stranu voliči mají rádi, když vidí rozhodné kandidáty. To, jak budou reagovat na fakt, že se jim kandidát vlastně ani neukáže, je ale otázka spíše pro psychology,“ poznamenal politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého.

Primář psychologického oddělení brněnské Vojenské nemocnice Jiří Brančík připomíná, že v úvahách voličů může hrát roli čas. „Pokud od podobné nešťastné události uplyne relativně krátká doba, může získat, lidé mu do jisté míry vyjadřují podporu,“ míní. Pokud by se ale pracovní neschopnost táhla delší dobu, mohla by mít přesně opačný účinek.

Senátor se už po zahájení kampaně 11. září u Starého Města na Uherskohradišťsku čelně střetl s autobusem autoškoly. Mluvčí hasičů Ivo Mitáček tehdy uvedl, že senátor měl poranění hlavy a hrudníku. Vaculík byl v umělém spánku, z uherskohradišťské nemocnice ho převezli do brněnské úrazovky a nyní leží ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

O tom, jak vážný stav senátora je, nesmí nemocnice informovat. Jeho asistentka Dana Klimešová LN potvrdila, že „se zlepšuje, že s nimi i s rodinou komunikuje, ale nechtějí ho zbytečně rozrušovat informacemi zvenčí“. Podle internetových stránek Josefa Vaculíka bude „v následujících dnech“ propuštěn a nastoupí rehabilitaci.

V zastoupení za něj proto jezdí na mítinky jeho štáb a také ostatní politici KDU-ČSL. Pokud chtěli lidovci obhájit Vaculíkův mandát, neměli ostatně jiné řešení: V době, kdy se nehoda stala, totiž už ani teoreticky nemohli vyměnit svého kandidáta. Poslední možnost výměny jim vypršela v polovině srpna. Poté už mohou svého kandidáta pouze stáhnout. Dokonce ani v případě smrti jim zákon neumožňuje nominovat nového člověka.

Lidovečtí politici proto nyní dělají kampaň „v zastoupení“. „Lidé to vnímají pozitivně, je konečně v celém okolí známý,“ připomíná další senátor Rostislav Slavotínek. V pondělí si na Uherskohradišťsko svolali dokonce výjezdní zasedání svého klubu.

Volební tým rozdává i volební materiály. „Schválil je, ale výslednou podobu zatím neviděl, opravdu se ho snažíme uchránit tlaku,“ potvrdila asistentka Klimešová. V Blatnici pod svatým Antonínkem zastavovali kolemjdoucí na víno ze senátorova sklepa. „Pokud vím, všichni doufají, že se Vaculík brzy uzdraví. Byl jsem tady před šesti lety při jeho minulé kampani a byl mi moc sympatický,“ říká jeden z místních Bohuslav Krchňáček. A chválí ho i protikandidáti. „Automaticky počítám, že kdyby Jožka Vaculík na rozdíl ode mě postoupil do druhého kola, tak bych veřejně podpořil jeho kandidaturu,“ prohlásil například Libor Karásek z ODS.

Jak myslí zákon na podobné situace? Kandidovat může každý žijící občan. Nemusí vést kampaň ani se nijak aktivně projevovat. Výměnu může nominující strana učinit do registrace kandidátek; i kdyby později kandidát zemřel, nemůže ho nahradit. Zákon výslovně zmiňuje pouze úmrtí v čase mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. V takovém případě postupuje do druhého kola voleb kandidát, který se v prvním kole v konečném pořadí umístil na třetím místě. Pokud by zvolený senátor eventuálně zemřel po volbách, konají se doplňovací volby.

Autor: