Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Kantýnu vnitra povede agent StB

Česko

  8:28
PRAHA - Ministr vnitra Ivan Langer, který se snaží zbavit policii příslušníků StB, některým z nich nyní nechtěně umožnil rozšířit vliv. O budovu, v níž má kancelář, se má nyní starat bývalý školitel příslušníků Veřejné bezpečnosti a blízký spolupracovník komunistického ministra vnitra Jaroslav Šalda.

Ministr vnitra Ivan Langer při jednání sněmovny s lahví slivovice v ruce. foto: Viktor ChladLidové noviny

Šalda je totiž ředitelem úseku správy nemovitostí v příspěvkové organizaci Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra (ZSMV). Pod něj spadají provozní záležitosti většiny areálů mininisterstva vnitra. Nyní má jeho úsek převzít i ty domy, o které se dosud staralo samo ministerstvo. Restrukturalizaci, která začne platit od dubna, schválil sám Langer.

 „V rámci připravovaného zeštíhlení ministerstva vnitra zrušíme odbor, který měl podobné technické věci na starosti a jeho zaměstnance i povinnosti převedeme na organizaci ZSMV,“ řekl ředitel odboru programového financování Josef Velíšek, který se na reformě podílel. Znamená to, že se „Šaldovi“ lidé budou starat i o symbol ministerstva – okachlíkovanou budovu na Letné, kde sídlí i ministr.

 Šalda se svojí minulostí problém nemá. „Na ministerstvu vnitra jsem byl tak dávno, že už si ani nepamatuji, jak se ten odbor jmenoval. Spadali jsme přímo pod ministra a zabývali jsme se odborným školením policistů,“ řekl Šalda. Podle zdroje LN z ministerstva však tento muž také připravoval pro komunistického ministra jeho pokyny a nařízení. A musel z ministerstva odejít, protože se na něj vztahovaly lustrace. Tuto informací však popírá. „Prošel jsem nejenom občanskými komisemi, ale i všemi prověrkami, pak jsem učil na policejní akademii,“ obhajuje se Šalda.

Exagent může i k rozvědčíkům

Šalda ovšem není jediný takový případ. Další ředitel úseku ZSMV, který sloužil na vnitru už za komunistů, je současný šéf gastronomických provozů, které obhospodařují ministerské a policejní kantýny. Jiří Slanina pracoval na druhé správě SNB pro boj s vnitřním nepřítelem. Z archivních svazků vyplývá, že se podílel na tajných akcích „proti komunistickému režimu“, které však byly v režii StB. Řídil síť agentů, od nichž získával informace. Několik z nich mělo konspirační byty, kde se tajně scházeli agenti se svými řídícími důstojníky. Od policie byl propuštěn 25. června 1990.

Podle zdroje LN, který zná režim pohybu zaměstnanců ZSMV po areálech ministerstva, má Slanina volný přístup i do budovy v Praze 8, kde sídlí civilní rozvědka. Dalším spolupracovníkem StB v příspěvkové organizaci ministerstva je zástupce ředitele pro zahraniční vztahy Aleš Koleška. Podle svazků StB byl agentem s krycím jménem Ondra. I on má přístup do všech budov ministerstva.

 Ministr vnitra byl informacemi o minulosti vedoucích pracovníků ZSMV zaskočen. „Pokud se ukáže, že je to skutečně tak, pak tito lidé nemají na vedoucích funkcích co dělat. Navíc se potvrzuje, že tato obří příspěvková organizace potřebuje důkladně prověřit nejen po ekonomické stránce,“ řekl LN Langer.

 S tím souhlasí i místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Jan Klas. „To, že se bývalí agenti volně pohybují po vnitru, je zarážející. Podle mne mohou pracovat jen v soukromých firmách, a ne ve státních,“ míní Klas.

Autor: