Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Kaplického blob: bod nula

Česko

Knihovna na Letné – Úřady se přou, zda platí výjimka ze zákona

Nervozita kolem blobu Jana Kaplického, který má stát na Letné, se v posledních dnech stupňuje. Rozbuškou se staly nedávné výroky šéfa antimonopolního úřadu.

PRAHA „Novináři mi zavolali, zrovna když jsem pobýval v Japonsku. A teď to po jejich článcích vypadá, jako kdybych rozhodl, že Kaplického knihovna na Letné nebude. To je naprosto úchylné, ve skutečnosti se nic nestalo,“ řekl včera LN předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Reagoval tak na včerejší článek deníku Právo, který vyšel pod titulkem Chobotnice na Letné nikdy nebude.

Tento text přiměl včera ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka svolat mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámil, že se spory ohledně kontroverzní stavby dostávají po roce opět do bodu nula. „Po včerejšku je jasné, že dále čekat už nemá smysl. Musíme s představiteli města a ministerstva kultury opět zasednout k jednacímu stolu,“ prohlásil Ježek. Město se ale ve prospěch stavby angažovat nechce. „Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného,“ sdělil agentuře ČTK primátor Pavel Bém.

A stejný názor mají i opoziční sociální demokraté. „U tak významné stavby nesmí být ani stín pochybností, že mohl být porušen zákon. Já jsem pro to, aby se nejprve vyjasnily sporné otázky. Pak budeme jednat,“ řekl předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Petr Hulinský. Jenže na kom je teď řada, aby ony sporné otázky objasnil?

Nejprve je měly vyřešit tři expertní komise, které pracovaly pro speciálně zřízený tým Národní knihovna. Skupiny památkářů a architektů sice daly stavbě šanci, patem ale skončila jednání deseti právníků. Poté měl rozhodnout Pecinův úřad. Pecina však včera odeslal dopis na ministerstvo kultury. že žádné správní řízení nevede. Rozhodnutí ohledně blobu v současnosti od něho tedy očekávat nelze.

Výjimečné použití výjimky Vysvětlil také, proč je případ z právního hlediska tak komplikovaný. Národní knihovna zadala mezinárodní architektonickou soutěž, kterou vyhrál Kaplický, podle mezinárodních pravidel. Využila přitom výjimky ze zákona, aby se nemusela řídit českou legislativou ohledně zadávání veřejných zakázek. „Je to v Česku poprvé, kdy někdo tuto výjimku uplatnil. Ani my s tím nemáme zkušenost,“ podotkl Pecina.

Potíž je v tom, že zákon výjimku připouští, ale stanoví, že se má užívat přiměřeně. Je stavba Národní knihovny přiměřená? To není jasné. Nejde přitom o maličkost. Výjimka mimo jiné umožňuje Kaplickému, aby jako autor vítězného návrhu projektoval i všechny další stupně realizace, například studii proveditelnosti.

Kaplického příznivci chtějí vyhlásit na novou budovu národní sbírku.

Autor: