Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaplický neuspěl, blob nebude

Česko

  14:11
PRAHA - Nová budova Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického na Letné nevyroste. "Celé veřejnosti je dnes jasné, že chobotnice na Letné se stavět nebude," prohlásil ministr kultury Václav Jehlička. Teď uvažuje o rekonstrukci Klementina. Neúspěch projektu může připravit o místo i šéfa knihovny Vlastimila Ježka. Kaplický naopak nepřikládá ministrovu vyjádření význam.

Kaplického Národní knihovna foto: Lidové noviny

Svým prohlášením ministr Jehlička pravděpodobně uzavřel mnohaměsíční spekulace o tom, zda bude návrh uznávaného architekta vzešlý z mezinárodní architektonické soutěže v Praze realizován.

"Překvapilo mě, že to ministr řekl právě dnes, ale obsah jeho prohlášení mě příliš nepřekvapil," řekl Ježek, podle nějž je zřejmé, že posun v projektu nové budovy v příštích dvou letech očekávat nelze. Pro vedení knihovny stavba nové budovy zůstává prioritou. "Klementinum do budoucna nestačí, pokud by se brutálně nepřestavělo, nebo by se nestavělo pod zemí, což vylučujeme," uvedl Ježek.

Autor návrhu Jan Kaplický nepřikládá ministrovu vyjádření význam. "Nebylo mi nic oficiálně sděleno, ...pokládám to za vyjádření tisku, nikoli za skutečnost. Národní knihovna na Letné bude," uvedl dnes Kaplický v rádiu Impuls.

Ministr také nevyloučil ani personální změny. Odpovědnost podle něj leží především na knihovně, která má svou právní subjektivitu a podle ministra projekt špatně připravila. Řediteli knihovny i architektovi musí být podle Jehličky jasné již dlouho, že projekt je nereálný.

Uvozovky dolníNikdo nemá své místo pevné, ani já, ani nikdo z mých ředitelů, to se nedá nikdy vyloučitUvozovky horní


"Nikdo nemá své místo pevné, ani já, ani nikdo z mých ředitelů, to se nedá nikdy vyloučit," řekl Jehlička na dotaz po personálních důsledcích.

Soutěž stála 25 milionů korun, a pokud se nebude podle vítězného návrhu stavět do 24 měsíců od vyhlášení výsledků, náleží jejímu vítězi ještě odstupné ve výši odměny za první cenu. Ta byla 160.000 eur (nyní asi 3,8 milionu korun).

"Výrok pana ministra neznám. Nicméně si také myslím, že Kaplického blob na Letné stát nebude," sdělil v textové zprávě pražský primátor Pavel Bém, který se od loňského podzimu oproti svým dřívějším vyjádřením k projektu nestavěl pozitivně.

Budoucnost projektu byla několik měsíců na mrtvém bodě a stále více se z něj stávalo politické téma. Již v květnu Ježek i Kaplický uvedli, že projekt se odkládá a stane se tématem pro předvolební boj před příštími parlamentními volbami v roce 2010.

Uvozovky dolníA byl jistým dobrodružstvím (projekt nové knihovny). Nyní se naše pozornost musí soustředit na revitalizaci Klementina ve světle nových souvislostíUvozovky horní


Kabinet dnes projednával program péče o národní kulturní poklad, tedy o několik českých státních kulturních institucí včetně Národní knihovny. Program se má starat především o objekty, ve kterých tyto instituce sídlí a které jsou ve špatném stavu, tedy například o hlavní budovu Národního muzea či sídlo Národní knihovnu v Klementinu. Nikdy se neuvažovalo o tom, že by prostředky z programu šly na stavbu nové budovy knihovny.

Jehlička uvedl, že jeho ministerstvo jako zřizovatel knihovny se o ni musí postarat do budoucna. Musí tedy řešit její prostorové problémy, které jsou podle vedení Národní knihovny hlavním důvodem přípravy stavby nové budovy.

Podle ministra byl projekt nové knihovny na Letné nepřipraven. "A byl jistým dobrodružstvím. Nyní se naše pozornost musí soustředit na revitalizaci Klementina ve světle nových souvislostí," řekl ministr. Z Klementina se stěhuje Státní technická knihovna, která bude mít svou vlastní novou budovu.

Jehlička řekl, že je třeba potenciál rozsáhlé barokní stavby nově zhodnotit. Uvedl také, že se plně ztotožňuje s peticí akademiků, kteří vyjádřili obavy z komercionalizace Klementina. Nechá si zpracovat odborný posudek na to, jak lze Klementinum využít.

Vedení Národní knihovny ale vždy deklarovalo, že Klementinum zůstane hlavním sídlem této instituce. Počítalo s tím, že uvolněné prostory využije především pro knihovnické a kulturní účely.

Podle Jehličky nejsou na výstavbu knihovny nazývané blob peníze ani pozemek. Už v květnu ministr kultury uvedl, že v rozpočtu bylo na knihovnu vyčleněno 1,9 miliardy korun. Kaplického projekt by stál podle odhadů kolem čtyř miliard. Peníze na stavbu by však byly spíše záležitostí rozpočtů příštích let, nikoli rozpočtu letošního.

Nedostatek prostor v NK se bude podle Jehličky řešit dostavbou hostivařského depozitáře. Tuto variantu Ježek považuje za krajní, neboť se při ní prodlouží dodací lhůty půjčovaných knih a přibude jejich doprava přes Prahu.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...