Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapr v těstíčku

Česko

POTŘEBUJEME: 600 g kapra (očištěného) 400 g uvařených nových brambor se slupkou 50 g hrubozrnné hořčice 200 g oleje na smažení 50 g jarní cibulky sůl, cukr, ocet 200 g zakysané smetany pepř, vajíčko, hladká mouka

Český národ nepatří zrovna mezi nadšené pojídače ryb. Kromě občasných rybiček z konzervy či rybích prstů si většina z nás odbude svoji „roční rybí porci“ jenom při štědrovečerní večeři.

„Češi mají z ryb strach, protože většinou znají jen kapra, který je sice levný a dostupný, ale má poměrně hodně kostí, takže se na něj lidé těší opravdu jen na Vánoce. Dnes je ale možné na trhu koupit kapra vykostěného. Provádí se strojové nařezávání masa, při kterém se kosti rozmělní,“ říká šéfkuchař restaurantu Rybí trh na Praze 1 Martin Slezák, který pro čtenáře LN připravil kapra v hořčicovém těstíčku na lehkém bramborovém salátu s horčicovou zakysanou smetanou. Kapra je také možné nahradit třeba candátem.

„Ryby by se určitě měly konzumovat celoročně. Je škoda, že lidé třeba nevyužívají více sádky na vesnici, kde dostanou ryby zcela čerstvé,“ doporučuje odborník. Odhoďme tedy naše staromódní předsudky a zkusme si připravit nějakou sladkovodní rybu také během léta – chutná totiž skvěle i na grilu. trn

POSTUP:

Porce kapra (podle libosti můžeme nechat s kůží i bez ní) osolíme a opepříme.

Z vajíčka a hladké mouky si připravíme těstíčko, do kterého přidáme hrubou hořčici – a porce kapra v něm obalíme. Poté kapra smažíme na rozpáleném oleji po obou stranách.

Uvaříme si nové brambory ve slupce, které po vychladnutí nakrájíme na menší tvary (plátky či kostičky). Přidáme k nim nakrájenou jarní cibulku a dochutíme hořčicí, solí, cukrem a octem.

Zakysanou smetanu dochutíme také hořčicí.

Smaženého kapra servírujeme na bramborový salát a okolo pokapeme dochucenou zakysanou smetanu. Kapra je možno nahradit též candátem.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat