Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Karadžiče čeká soud, ale po Mladičovi se slehla zem

Česko

Biljana Plavšičová se sama vydala tribunálu v Haagu a přiznala se k zločinům za války v Bosně. Její už chycený spolupachatel Radovan Karadžič vinu popírá a generál Ratko Mladič stále spravedlnosti uniká.

SARAJEVO/PRAHA Jedenáctého června tohoto roku příbuzní a spolu s nimi desítky tisíc lidí pohřbívali v bosenské Srebrenici dalších 534 obětí masakru, který se tu odehrál před čtrnácti lety. K téměř třem tisícům třem stům hrobům přibyly další, ale mnoho prázdných míst ještě zbývá. Odhaduje se, že po 11. červenci 1995 popravily jednotky bosenskosrbské armády v dobyté a nizozemskými vojáky mírových sil OSN opuštěné Srebrenici na osm tisíc chlapců a mužů ve věku od 15 do 75 let. Masové hroby byly několikrát přemístěny a maskovány, a proto se až dnes pozůstatky zavražděných vyzvedávají, identifikují a ukládají do důstojných hrobů.

Ve stejný den odvysílala bosenská státní televize v té době už několik měsíců staré záběry, na nichž si hlavní pachatel této nejhorší evropské masové vraždy od druhé světové války hraje ve sněhu se svojí rodinou. Velitel bosenskosrbské armády generál Ratko Mladič jde na záběrech s holí v ruce a vtipkuje se svojí ženou a snachou, které po něm házejí sněhové koule. Mladič, stíhaný jako bosenskosrbský válečný zločinec číslo 1, žil přinejmenším do března roku 2002 pod ochranou srbských armádních sil a měl v rámci Srbska prakticky úplnou volnost pohybu, chodil do restaurací, nebo dokonce i na fotbal.

V posledním roce, pod tlakem Evropské unie, se srbská vláda snaží Mladiče zadržet a na jeho hlavu je vypsána odměna milion eur (asi 25 milionů korun).

„Každodenně dostáváme nové informace o Ratku Mladičovi a jednoho dne jich bude budeme mít dost, abychom ho zadrželi,“ uvedl před časem srbský prezident Boris Tadič. Podle některých zemí EU však nedělá Srbsko pro zatčení Mladiče dost. Přes své válečné zločiny má Mladič mezi Srby velké sympatie, podle průzkumu by ho 65 procent ani v případě jeho zatčení do Haagu nevydalo.

Karadžičův proces bude dlouhý Bývalý prezident bosenské Republiky srbské Radovan Karadžič byl na rozdíl od Mladiče už odhalen a zatčen a jeho proces v Haagu by měl začít v průběhu příštích týdnů. Karadžič, který se skrýval velkou část z 13 let na útěku v Bělehradě, je obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy. Mimo jiné i kvůli své politické roli během masakru ve Srebrenici. Hrozí mu doživotní vězení. Dokazování však bude i vzhledem k rozsahu případu složité a proces neskončí dříve než v roce 2012.

**

Ratko Mladič

Narodil se v bosenské vsi Božinoviči v roce 1942. Stal se armádním důstojníkem z povolání jugoslávské federální armády. V roce 1991, kdy se Jugoslávie rozpadla, bojoval u města Knin. V květnu 1992 byl vybrán za velitele bosenskosrbské armády.

Autor: