25. října 2018 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardinál Duka končí v Českém svazu bojovníků za svobodu. Nejspíš kvůli medaili pro Ondráčka

Kardinál Dominik Duka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Dominik Duka. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Pražský arcibiskup Dominik Duka ukončil své členství v Českém svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Učinil tak skrze dopis poslaný předsedovi svazu Jaroslavu Vodičkovi. Přesné důvody, kvůli kterým kardinál své členství ukončil, nejsou známy. Informaci přinesl ve čtvrtek křesťanský server Christnet, jemuž Dukovo rozhodnutí potvrdilo pražské arcibiskupství a podle jehož informací bylo důvodem odstoupení vyznamenání, které svaz udělil komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi.

Podle mluvčího pražského arcibiskupství není známo, proč se Duka k takovému kroku uchýlil. Na dotaz po konkrétních důvodech ukončení členství nereagoval ani ceremoniář a vedoucí sekretariátu pražského arcibiskupa Vojtěch Mátl, píše Christnet.

Ocenění komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi vyvolalo minulý rozhořčení kvůli jeho účasti na policejních zásazích proti demonstrantům v roce 1989. Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu předal Ondráčkovi minulý týden ve čtvrtek předseda svazu Jaroslav Vodička. 

Vodička ve středu hájil Ondráčkovo ocenění v rozhovoru pro Českou televizi. V pořadu Události, komentáře řekl, že ocenění Ondráčka, který v řadách pohotovostního pluku SNB zasahoval během Palachova týdne, považuje za méně problematické než například vyznamenání bratrů Mašínových premiérem před deseti lety. Zároveň argumentoval, že je medaile pro Ondráčka nejnižšího stupně a že Ondráček přispívá na obnovu pomníků.

Duka proti Ondráčkovi protestoval již dříve skrze svůj twitterový účet. Na něm mimojiné děkoval demonstrantům, kteří nesouhlasili se zvolením Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

05.března 2018 v 21:36, příspěvek archivován: 25.října 2018 v 11:39

Děkuji všem spoluobčanům, kteří dokázali vyjít do ulic, nemlčí a řekli: dost!

Kardinál Duka byl členem lidické pobočky svazu na konci roku 2015. Předsedkyní této pobočky je Jana Bobošíková, bývalá moderátorka a politička. Do stejné pobočky v roce 2016 vstoupil také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Inspirací pro mě bylo rozhodnutí vstupu pana kardinála a motivem vyjádření úcty k československému odboji,“ citoval rozhodnutí Ovčáčka magazín. 

Lidovky.cz, Tereza Štěpařová

Najdete na Lidovky.cz