Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardinál kritizuje opozici a Tlustého

Kardinál Miroslav Vlk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miroslav Vlk. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kardinál Miloslav Vlk se ostře opřel do ČSSD, komunistů a poslance Vlastimila Tlustého, kteří ve čtvrtek ve sněmovně hlasovali proti vládnímu návrhu zákona o vyrovnání státu s církvemi.

Sněmovní církevní komise tak kvůli opozici a Vlastimilu Tlustému doporučila sněmovně vládní návrh zákona nepřijmout . Návrat majetku církvi se tak dál komplikuje.

"Pro odmítnutí vládního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání nemá sociální demokracie ve spojení s komunisty žádné racionální důvody. Odkazování na „lid“ je poněkud populistické využívání tradiční proticírkevní animozity a hrubé opomíjení práva! Toho, kdo sleduje sobecké politické zájmy, skutečnost, že tento návrh je i návrhem ve prospěch společnosti, nikoho nezajímá. Jde tu o politickou nevůli a snahu získat z odporu vůči katolické církvi politické body," uvedl kardinál Vlk na svých internetových stránkách.

Kardinál rovněž napsal, že i ustanovení parlamentní komise, která měla na podnět poslance Tlustého návrh na zákona prozkoumat před jeho předložením do parlamentu, vedl Vlastimila Tlustého úmysl vyřizovat si účty s premiérem Topolánkem.

Vznik komise si loni skutečně vyžádali opoziční poslanci spolu s Tlustým, kterým se nelíbil vládní návrh na vrácení části majetku církvím a zejména výše a délka vyplácení za majetek, který se církvím nevrátí. Zástupci církví byli s vládním návrhem spokojeni.

Kabinet chtěl vrátit církvím zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.