Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Karlovarská tvrz poprvé padla

Finále play off: hokejisté Slavie dokázali vyhrát na ledě soupeře a k titulu mají rázem blíž

KARLOVY VARY Až v sedmém střetnutí na domácím ledě v play off se rozpadla gloriola neporazitelnosti hokejistů Karlových Varů v jejich minihale. Přes hradby dosud nedobytné tvrze Západočechů se včera ve třetím finálovém utkání play off přehoupli hráči Slavie a v sérii se ujali vedení 2:1.

Karlovy Vary-Slavia 3:4

Po osmizápasové pauze způsobené nepříjemnými zraněními si atmosféru play off znovu ochutnali domácí Milan Hluchý a kapitán hostů Josef Beránek. Beránek ovšem na led mířil zpravidla pouze na vhazování a pak také občas pomáhal při kritických situacích. „Josefa jsem musel ještě šetřit, proto jsem ho posílal na buly většinou jen v našem obranném pásmu,“ vysvětloval taktiku kouč Slavie Vladimír Růžička. V úvodní třetině prohrál Beránek buly sice pouze dvakrát, ale pohříchu po jednom z nich asistoval u otvírací branky zápasu. V 10. minutě mu totiž Kristek šikovně klepl do hokejky a puk tak poslal kuriózním způsobem do prázdné branky Pražanů. Slavia ale ještě v úvodní části hry dvěma brankami v průběhu pouhých tří minut skóre otočila. Pod vyrovnávající branku se při vlastním oslabení podepsal nejlepší střelec play off, nevídaným entuziasmem prodchnutý útočník Jaroslav Bednář. „Při našich přesilovkách přece nemůžeme dostávat branky,“ hřímal útočník Karlových Varů Marek Melenovský. „Musíme se z téhle chyby poučit.“ A domácí se skutečně poučili. Přestože úvodní desetiminutovku druhé třetiny odehráli víceméně ve čtyřech, když se v jakési úporné křeči nechávali neustále vylučovat, krušné chvíle ale zdárně přečkali a ve 33. minutě dokonce s plnou silou udeřili. Při hře 4:3 (Slavia pykala za hru v šesti) obr Petr Kumstát šikovně „panenkovsky“ přeloboval brankáře Adama Svobodu a vyprodaný stadionek v Karlových Varech se těšil z vyrovnání. A ještě před přestávkou dokonal další zásadní obrat v utkání Kristek. Také jeho druhý gól vypadal hodně zajímavě. Tentokrát pro změnu tečoval bruslí Polákovo nahození před branku z velmi ostrého úhlu. „Puk se od mé brusle odrazil, skutečně jsem do něho nekopl,“ dušoval se autor branky a přiznal, že jeho týmu ke konci docházely síly. I proto možná nastal poslední, avšak klíčový zvrat v utkání. Přihlásil se v polovině třetí třetiny, kdy v průběhu necelých dvou minut sežehly domácí tým dva blesky z hokejek Pražanů. Nejprve půlminutovou přesilovku svého týmu 5:3 využil ranou od kruhů ostrostřelec Bednář. Jeho přesný zásah měl v play off již pořadové číslo osm! A než domácí nemilý úder vydýchali, prostrčil Lukáši Mensatorovi skrz betony puk do sítě zblízka Rataj. „Byla to moje chyba,“ komentoval tečku za utkáním nešťastný Mensator. „Čekal jsem, že Rataj bude mířit nahoru...“ Branky a nahrávky: 10. Kristek (Melenovský), 33. Kumstát (Grof), 38. Kristek (V. Polák) - 12. Bednář (Kadlec), 15. Červenka (D. Hruška), 50. Bednář (Kadlec), 52. Rataj (Klepiš). Rozhodčí: Turčan, Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4680 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 2:0, 0:2. Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Prošek, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - V. Polák, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Bílek, Pech, Hluchý. Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, J. Novák, Kolařík, Sloboda, Žižka, Drtina -Bednář, Červenka, Tomica - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Micka, Rataj, Sup - V. Růžička ml., Klepiš, Doležal.