Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karlův most posprejovali asi turisté. Policie zveřejnila video z jejich akce

PRAHA Policie zveřejnila video akce dvou vandalů, kteří ve středu posprejovali Karlův most. Podle kriminalistů se s největší pravděpodobností jedná o turisty, kteří hovoří francouzsky. Mladíkům za „podepsání se“ na jednu z dominant Prahy hrozí až tři roky nepodmíněně.

Tmavé oblečení a kapuce na hlavě. Dvě nenápadné postavy jdou v noci uličkami Prahy, aby se „podepsali“ na jednu z nejikoničtějších pražských památek - Karlův most. Nikde nikdo. Mladíci vytáhnou sprej a hbitě gotickou stavbu „ozdobí“ několika klikyháky.

Jejich tajná mise se jim ale úplně nezdařila. Policie zveřejnila kamerové záznamy a fotografie obličejů domnělých pachatelů. „Svou pozornost by tedy mohli zbystřit zejména zaměstnanci hotelů, neboť se s největší pravděpodobností jedná o turisty,“ sdělila mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

Mladíci, kteří měli posprejovat Karlův most.

Vandalismus by nakonec sprejery mohl vyjít poměrně draho. „Pachatelům by v případě dopadení a odsouzení za normálních okolností hrozil trest odnětí svobody až na jeden rok, ale vzhledem k tomu, že poškodili právě národní památku, hrozí jim nyní až roky tři,“ upozorňuje Martínková.

Nepovedený tag

Podle umělce Pasty Onera byl na Karlově mostě vysprejován takzvaný tag. „Jedná se o jakýsi podpis autora graffiti,“ uvedl umělec pro server Lidovky.cz.

„Tento tag je ale velice nezdařilý, jeho autorem pravděpodobně bude velmi mladý začátečník, pravděpodobně turista. Tuzemští sprejeři totiž památky typu Karlova mostu respektují,“ doplnil Pasta Oner.

Případ je unikátní i proto, že s podobným typem vandalství se policisté setkávají jen velmi vzácně. Karlův most podle mluvčí Ivety Martínkové v minulosti nikdo nepoškodil. Nápis ale nevydržel dlouho, Technická správa komunikací nápis nechala hned ve čtvrtek smýt.

Grafitti na Karlově mostě u Karlových lázní.
Posprejované zábradlí Karlova mostu.

Na historické památky sprejeři občas zacílí. Například v roce 2014 posprejoval japonský turista Národní divadlo.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...