Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Karviná myslí i na pivní lázně

Česko

Co se zanedbanými parky? Rekonstrukce jsou drahé, přiznávají radní

KARVINÁ/OSTRAVA Velká města na Moravě a ve Slezsku řeší problém. Má podobu parků, které zrovna nezáří novotou a potřebují mnohamilionové investice. A padají návrhy vybudovat v nich pivní lázně, půjčovny loděk či jiné atrakce, které alespoň zčásti pomohou vydělat.

Bagry a těžká technika přerovnávají část karvinského parku Boženy Němcové. Stará loděnice, která už několik let neslouží svému účelu, padá k zemi. Příští rok na jaře začne stavba nové. „Projekt nové loděnice je hotový. Oblíbené výletní místo s půjčovnou loděk znovu ožije do dvou let. Náklady jsou zhruba deset milionů korun,“ uvádí mluvčí radnice Šárka Swiderová. V parku vznikne nová budova s bufetem, terasou i skladem lodí, město plánuje nákup lodiček. „Počítáme, že loděnice bude sloužit lidem už v létě 2009,“ doplňuje Swiderová.

Karvinský park Boženy Němcové byl založen již v roce 1804 jako zámecký park zámku Fryštátu. V minulosti se v něm nacházela obora, konírna, mléčnice, prádelna, lázeň, letohrádek a u zdi farního kostela dodnes stojí rodová hrobka majitelů panství LarischMönnichů.

Zásadní opravy čeká to, co zbylo z letos vyhořelých Larischových koníren. Magistrát plánuje na jejich místě vzdělávací centrum spojené se střediskem řemesel a umění. V plánu je dokonce i stavba minipivovaru a existuje představa, že v konírnách vzniknou i speciální pivní lázně s wellness programy. O konečné podobě projektu za přibližně šestašedesát milionů korun má rozhodnout karvinské zastupitelstvo. Podle primátora Tomáše Hanzela se budou snažit o získání peněz z fondů Evropské unie.

Naopak v Krnově jsou s rekonstrukcí svých Smetanových sadů teprve na samém začátku. „Chlouba Krnova stárne. Usychají lípy lemující Smetanův a Dvořákův okruh,“ líčí současný stav sadů mluvčí města Dita Círová. Krnovští zastupitelé již uvolnili z rozpočtu 235 tisíc korun na projektovou dokumentaci na opravu plochy. Odborníci z firmy Zahrada Olomouc mají zastupitelům předložit několik variant, jak by se daly sady, založené v osmdesátých letech devatenáctého století, obnovit. Zatím není známa ani částka, jakou město bude schopné do plánované rozsáhlé obnovy vložit. „Už teď je jasné, že rekonstrukce sadů bude velmi nákladná a rozložená na několik let,“ říká vedoucí odboru životního prostředí krnovské radnice Rostislava Rollerová.

Svůj centrální park, rozlehlé Komenského sady za Novou radnicí, chce měnit také Ostrava. Radní centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz hodlají do úprav parku investovat více než sto milionů korun, částečně chtějí tyto peníze podobně jako Karviná získat z evropských dotací. Radnice si v uplynulých týdnech nechala vypracovat anketu na téma, co by si občané v parku přáli. Lidé navrhovali, aby byla v sadech postavena půjčovna kol nebo lehátek a skládacích křesílek. Chybí prý také zahradník nebo hlídač.

Největší diskuse však stále vyvolává záměr úřadu vykácet 165 vzrostlých starých lip uprostřed parku. Vedení obvodu uvádí, že stromy jsou zanedbané a mohou se stát nebezpečnými. Proti kácení však protestuje řada Ostravanů, protestní petici sdružení Svatý Václav podepsalo přes dva a půl tisíce signatářů. Vznikla už řada protichůdných odborných posudků o zdravotním stavu lip. Nyní se alejí lip zabývá ve správním řízení odbor životního prostředí ostravského magistrátu. Vyjádření magistrátu může být v této věci klíčové.

O odborný posudek proto magistrát požádal také pracovníky Botanického ústavu Akademie věd ČR. Mezitím sdružení Svatý Václav kritizuje obvodní radnici za to, že se o alej dostatečně nestará a na svých webových stránkách ukazuje fotografie uschlých větví na stromech, které měly být podle mínění členů sdružení dávno ořezány. Zástupci obvodu však argumentují, že jen letos práce na údržbě aleje trvaly téměř devadesát hodin.

Bez ohledu na to, jaký bude další osud lipové aleje, vybírají nyní radní Moravské Ostravy a Přívozu firmu, která vypracuje dokumentaci pro územní řízení v sadech. Ty byly u břehů řeky Ostravice založeny roku 1919 a patřily k největším parkům tehdejšího Československa.

V Ostravě chybí lidem v parku půjčovna kol nebo lehátek, ale také zahradník nebo hlídač

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: