Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kaskáda čeká přívaly vody

Česko

Nepříznivá předpověď počasí a přípravy na velkou vodu nutí přehrady na vltavské kaskádě upouštět větší množství vody. Slapy, Kamýk a Orlík nechaly z nádrží odtékat až 630 kubíků vody za vteřinu, některé z nich otevřely i vrchní propusti.

PRAHA Kapacity přehrad na vltavské kaskádě určené k zadržení povodní jsou připravené na případný nápor vzedmuté hladiny. V současné době se kvůli očekávaným přívalovým dešťům v následujících dnech vedení Povodí Vltavy rozhodlo upouštět i část zásobních kapacit nádrží, aby byly vytvořeny dostatečné rezervy.

„Manipulace na nádržích ve správě Povodí Vltavy probíhají tak, aby byly maximálně sníženy povodňové průtoky a volný objem využit k zachycení rozvodněných přítoků. Další vývoj je závislý na na počasí a množství i intenzitě dešťových srážek,“ uvedla včera odpoledne mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Lipno pouští čtyřnásobek průměru Podle ní jsou v současné době na nádržích Lipno I a Orlík zcela vyprázdněné takzvané retenční objemy, které k zachycení velké vody slouží. „Odtoky z těchto nádrží jsou nyní menší než stanovený neškodný odtok. Situaci ale trvale monitorujeme,“ ubezpečila Krainová s tím, že součinnost přehrad koordinuje centrální dispečink.

Zatímco z Lipna včera odpoledne odtékalo osmdesát a přitéká sedmdesát pět kubíků vody za vteřinu, na Orlíku a Slapech přitékalo 530 kubíků a odtékalo 680 kubíků vody za vteřinu.

„Osmdesát kubíků budeme pouštět z Lipna nejméně do středy, v případě dalších výrazných srážek se může odtok zvýšit až na 90 kubíků,“ řekl včera LN dispečer Povodí Vltavy v Českých Budějovicích Josef Dohnal. Pokud se počasí uklidní, mohlo by se množství vody z lipenské nádrže postupně snižovat. „Stejně ale i příští týden poteče určitě mezi čtyřiceti až padesáti kubíky,“ říká Dohnal. Za normálních okolností vypouští Lipno v létě šest až dvacet kubíků za vteřinu.

Zvýšený odtok Vltavy z velkých přehradních děl včera přilákal i zvědavé turisty. Na orlickou přehradu, která neměla otevřené horní výpusti a všechna voda proudila přes naplno jedoucí turbíny místní elektrárny pod hladinou, dorazili například Šilerovi z Rakovnicka. „Jsme tady na dovolené. S dětmi jsme včera jezdili lodí po hladině nádrže, dneska jsme se šli podívat, jak to vypadá zespoda. Je to úžasné dílo, když si uvědomím, že ho stavěli na začátku šedesátých let, tak klobouk dolů,“ svěřil se LN Jiří Šiler.

Obyvatelé Solenic ležících přímo pod Orlickou přehradou si včera žádné větší problémy nepřipouštěli. Tok řeky pod hrází byl klidný a proto mnozí z nich posedávali na zahrádkách restaurací a před svými domy. Jeden z nich na dotazy ohledně očekávání velké vody připomněl nedávnou příhodu, kdy po otevření horních propustí zrychlený proud řeky do údolí pod Orlíkem vyházel kolem třiceti tun tolstolobiků. „Proháněli se přímo u hráze, lidi se na ně chodili dívat. Je snad jedině dobře, že to zatím znovu neotevřeli. Lidi ty stovky ryb, které létaly z více než osmdesátimetrové výšky, sbírali rozsekané dole v údolí lopatami,“ poznamenal mladý muž, který se představil jako Karel.

Atrakce pro turisty i vědce Na nedaleké Slapské přehradě kapacita podhladinových turbín elektrárny včera již na rozdíl od Orlíku nestačila stanovené množství vody upouštět. Proto byly otevřeny i horní výpusti, ze kterých se valily proudy rozbouřené vody.

Neobvyklá situace včera na přehradu přilákala vedle již zmiňovaných turistů i dvojici mladých inženýrů z ČVUT. Specialisté ze strojní fakulty, kteří se zabývají vibracemi na obráběcích strojích, využili příležitosti a speciálním vibrometrem poslouchali chvění na plný výkon jedoucích turbín i vibrace samotného vodního díla způsobené protékající vodou. „Je to jedinečná příležitost, kdy měřit a poslouchat tyto jevy v tak velkém měřítku. U obráběcích zařízení vibrace snižují jejich přesnost. Proto jsme sem na Slapy dneska vyjeli,“ řekl LN David Burian z ČVUT.

Vltavská kaskáda má chránit hlavní město před velkými záplavami. Všichni odborníci se shodují, že zatím podobná situace jako při tisícileté vodě v roce 2002 zatím nehrozí. Poslední přehradou před Prahou je vodní dílo ve Vraném nad Vltavou. Podle hlavního hrázného Jana Marsína se na Prahu vypouští 690 kubíků vody za vteřinu. „Zatím ten průtok není větší než u normální jarní vody,“ uvedl Marsín.

***

Praha v obavách sleduje stav ve vltavských přehradách

Nádrže vltavské kaskády se po vydatných deštích začínají povážlivě plnit. Jednotlivé přehrady propouštějí několikrát více vody než obvykle. Vltavská kaskáda se začala budovat v první polovině minulého století. Jako první byla dokončena přehradní hráz ve Štěchovicích. Hlavním účelem vybudování kaskády byla výroba elektrické energie. Slouží také jako ochrana před povodněmi. Kaskáda je schopna zcela zastavit povodeň do velikosti dvacetileté vody a povodně větší zmírnit. Během povodně v roce 2002 měl maximální přítok do orlické přehrady hodnotu 3900 m3/s, překračující úroveň tisícileté povodně. Přehrada velkou část vody zadržela, když z ní vytékalo pouze 800 až 900 m3/s.

Obrázek

Vrané

aktuální odtok: 581,854 m3/s

Štěchovice Slapy

aktuální odtok: 686,73 m3/s aktuální odtok: 573, 625 m3/s

Kamýk

aktuální odtok: 752,745 m3/s

Orlík

aktuální odtok: 656,374 m3/s

Kořensko

aktuální odtok: 0,09 m3/s

Hněvkovice

aktuální odtok: 314,209 m3/s

Lipno I aktuální odtok: 70,68 m3/s

Lipno II aktuální odtok: 76,161 m3/s

Autor: