Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Katastrofa dál sráží akcie BP

Česko

LONDÝN Akcie britského energetického koncernu BP včera zasáhl masivní výprodej. Nejprve spadly asi o 12 procent, ve ztrátách ale pokračovaly i později. Reagovaly tak na neúspěšnou snahu firmy zastavit únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu. V Londýně ani v New Yorku se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo a včerejšek byl první den, kdy mohly akcie na sobotní neúspěch reagovat.

Akcie BP před polednem odepisovaly téměř 17 procent a prodávaly se za zhruba 414 pencí. Od havárie ropné plošiny Deepwater Horizon, která 20. dubna explodovala a o dva dny později se v Mexickém zálivu potopila do moře, už akcie BP ztratily kolem třetiny hodnoty. Majitelem plošiny byla americká společnost Transocean, BP měla plošinu pronajatou.

Ruku v ruce s propadem kurzu akcií BP jde růst nákladů na zajištění investice do těchto akcií. Cena pětiletých úvěrových swapů CDS, které slouží jako pojistka proti neplnění závazků ze strany BP, včera podle organizace Markit vzrostla o 71 bodů na 173 bazických bodů. To znamená, že na pojištění investice do akcií BP v objemu jednoho milionu liber je třeba si připravit 17 300 liber.

BP táhne dolů celou londýnskou burzu, jejíž hlavní index FTSE 100 krátce před polednem odepisoval 2,2 procenta na 5075 bodů. Oslabují nicméně akcie v celé Evropě a reagují na obavy, že kvůli vlně úsporných opatření, k nimž se chystá řada evropských zemí, se zpomalí hospodářské oživení. Podle části analytiků dokonce proces oživení kulminoval už v dubnu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odpoledne odepisoval 1,7 procenta a pohyboval se kolem 983,3 bodu. Za celý květen akcie ztratily 5,8 procenta, což je nejhorší výsledek od loňského února.

BP uvedla, že finanční náklady na likvidaci škod po havárii plošiny už vystoupaly na asi 990 milionů dolarů (zhruba 20,5 miliardy korun). BP se po neúspěšné snaze ucpat vrt chystá na další pokus. Havárie plošiny a únik ropy do moře je největší ekologickou katastrofou, která těžbu ropy zatím v USA postihla.

Navíc obří ropnou skvrnu v Mexickém zálivu žene silný vítr dál na sever a hrozí, že během nadcházejících dvou dnů se ropa rozlije po pobřeží států Mississippi a Alabama. Na pláže těchto států moře zatím vyplavilo jen dehtové chuchvalce, hustá ropa zasáhla pouze mokřiny na pobřeží státu Louisiana.

Podle serveru CNN se ropa ze zničené těžební plošiny rozlila už po 240 kilometrech amerického pobřeží. Ohrožená oblast je ale mnohem větší. Pokud se změní vítr, může skvrna zasáhnout břehy od Louisiany po Floridu.

Společnost BP se mezitím připravuje k dalšímu pokusu omezit únik ropy do moře. Podmořské roboty si prořezaly cestu poničeným materiálem k hlavní trubici netěsnícího vrtu a ve středu ji odříznou. Poté nasadí na trubici nový ventil, jehož pomocí bude BP odčerpávat většinu ropy do tankerů na hladině.

Společnost ale varovala, že po odříznutí poškozené části potrubí se únik ropy až o pětinu zvětší. I po nasazení nového ventilu bude navíc část suroviny do moře vytékat. Úplné zastavení úniku ropy může zajistit až vyhloubení dvou takzvaných odlehčovacích vrtů. Ty se asi kilometr pod mořským dnem napojí na vadný vrt a zespodu ho zabetonují. Hloubení vrtů ale trvá zhruba tři měsíce a s prvním z nich se začalo teprve 2. května.

Od konce dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon, unikají denně do moře z vadného vrtu dva až tři miliony litrů ropy.

V souvislosti s ekologickými škodami se ve Spojených státech chystá první větší vlna demonstrací. Sdružení jménem Seize BP (Vyvlastněte BP) plánuje od čtvrtka do soboty protesty proti těžební společnosti v padesáti amerických městech. Požaduje, aby americká vláda okamžitě zkonfiskovala majetek společnosti a využila ho k zaplacení odškodného lidem, jichž se ekologická katastrofa dotkla.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...