Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katedrála: dohoda je na světě

Česko

Církev může Chrám sv. Víta využívat k náboženským účelům

PRAHA Zástupci katolické církve a Pražského hradu včera podepsali dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Dohoda umožňuje Metropolitní kapitule u sv. Víta užívat chrám k bohoslužebným účelům.

Správě Pražského hradu ukládá zajistit ostrahu vybavení katedrály a provádět údržbu, úklid i opravy chrámu. Vstupné se v katedrále platit nebude.

Dohoda souvisí s 15 let trvajícím sporem mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. „V případě této dohody jde o technickou záležitost. Zcela jinou věcí je proces vedený o vlastnictví katedrály, který dosud není soudně dořešen,“ řekl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který přiřkl katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude již potřetí zabývat pražský městský soud.

Podepsaná listina umožňuje církvi nerušeně užívat katedrálu k liturgickým účelům a náboženským úkonům jako kostela farního, metropolitního a biskupského. „Dokument vymezuje nutnost souhlasu kapituly s každým liturgickým provozem,“ doplnil Pištora. Kapitula má mít podle dohody také právo vykonávat dohled nad návštěvnickým provozem, zejména kvůli zajištění důstojnosti v katedrále. Správa Pražského hradu se podpisem dokumentu zavázala zajistit ostrahu vybavení chrámu a uměleckých liturgických předmětů, které jsou majetkem kapituly. Stát má také kostel udržovat, opravovat a zajišťovat vnitřní i venkovní úklid nemovitostí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat