Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Katedrála sv. Víta podle kardinála Vlka stále patří církvi, Duka nesouhlasí

Česko

  9:08aktualizováno  10:57
PRAHA - Katedrála svatého Víta na Pražském hradě patří podle kardinála Miloslava Vlka stále církvi. Letošní verdikt Ústavního soudu v jiné kauze podle něj zpochybňuje nárok státu. Vlk to uvedl na svém webu.

Katedrála sv. Víta na pražských Hradčanech foto: Shutterstock

Soudy v minulosti přiřkly vlastnictví katedrály státu na základě vládního nařízení z 50. let minulého století. Ústavní soud ale letos v dubnu při posuzování zestátnění jiných nemovitostí na Hradě označil podle Vlka zmíněné vládní nařízení za neplatné. Na kardinálovo vyjádření upozornil v dnešním vydání deník Právo.

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka uvedl, že pevně stojí za dohodou mezi arcibiskupstvím a Hradem o společné správě katedrály. "Bylo to nejrozumnější řešení a dobrá ukázka toho, že stát a církev umí spolupracovat, aniž by navzájem vyhrocovaly spory," uvedl Duka na svém facebookovém profilu.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudy katedrálu přiřkly státu. Stát a církev v současnosti spravují katedrálu společně. V roce 2010 Vlka na místě pražského arcibiskupa vystřídal právě Duka, který spor ukončil a uzavřel s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dohodu, že se o chrám bude starat stát spolu s církví.

Spor o chrám začal v roce 1992. Soudy nejprve rozhodly, že patří církvi, ale Nejvyšší soud (NS) verdikty zrušil. Nižší soudy rozhodnutí respektovaly a v roce 2008 přiřkly katedrálu státu. NS pak v roce 2009 zamítl dovolání církve. "NS svůj nález založil na vládním nařízení 55/1954," sdělil Vlk.

Ústavní soud ale podle něj letos v rozhodnutí o jiných objektech na Hradě prohlásil, že zestátnění na základě tohoto nařízení není platné. "Shrnuje, že vládní nařízení č. 55/1954 Sb. nelze ve vztahu k předmětným nemovitostem pro jeho neurčitost považovat za platný titul pro přechod vlastnictví na stát," citoval kardinál z verdiktu Ústavního soudu.

Miroslav Vlk

"Ústavní soud tak de facto potvrdil, že vlastníkem katedrály je i nadále církev. Žádný jiný právní akt ji na stát nemohl převést," míní Vlk. Rovněž zpochybnil nedávno schválený zákon o církevních restitucích, který sice dává církvím právo žádat zpět zestátněné nemovitosti, ovšem vyjma právě katedrály svatého Víta. "Zmínka v restitučním zákoně 428/2012 Sb., že katedrála (ne ostatní nemovitosti?) je výjimkou a že o ni církev nemůže žádat, je potvrzením výše uvedeného bezpráví bez jakéhokoliv právního podkladu," uvedl kardinál.

Stát a církev v současnosti spravují katedrálu společně. V roce 2010 totiž Vlka na postu pražského arcibiskupa vystřídal Dominik Duka, který pak uzavřel s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dohodu, že se o chrám bude starat stát spolu s církví.

Autoři: ,