Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež chce církev chudou a pro chudé. Po vzoru Františka z Asssisi

Svět

  12:07
VATIKÁN - Nový papež František chce chudou církev a církev pro chudé. Hlava katolické církve to uvedla při dnešním setkání s novináři ve Vatikánu. Nový papež současně potvrdil, že si jméno zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků.

Nově zvolený papež František. foto: ČTK

Hned po zvolení mu jeden z jeho přátel mezi preláty řekl: "Nezapomeň na chudé." Nový papež v této souvislosti okamžitě pomyslel na Františka z Assisi, který vstoupil do jeho srdce i jako "člověk míru".

"František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy," poznamenal papež. "Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé," zdůraznil.

František také prozradil, že po jeho zvolení zazněly i návrhy, aby si zvolil jméno Hadrián či Klement.

Nově zvolený papež František I. hovoří z Baziliky svatého Petra ve Vatikáně.

Nově zvolený papež František I. hovoří z Baziliky svatého Petra ve Vatikáně.

Nový papež František příští sobotu navštíví svého předchůdce Benedikta XVI. Podle ní jde o netrpělivě očekávanou, ale i nezvyklou schůzku úřadujícího a odstoupivšího papeže. František se také příští týden setká s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, kterou v minulosti kritizoval.

Setkání současného i bývalého papeže se odehraje v soukromí. Agentura AP nicméně podotýká, že v jakémkoliv komentáři či gestu k němu se budou hledat náznaky budoucího netradičního soužití Františka s emeritním papežem. Benedikt slíbil, že se nebude plést do církevních záležitostí.

ČTĚTE TAKÉ

Pětaosmdesátiletá bývalá hlava katolické církve se chce věnovat hlavně modlitbám a meditacím. František se nicméně po svém zvolení nezdráhal připomenout odkaz svého předchůdce. Dal také najevo, že nezvyklá koexistence s jeho předchůdcem mu nevadí.

František pocházející z Argentiny se příští týden sejde prezidentkou země Fernándezovou. Mělo by se tak stát vpředvečer jeho úterní inaugurační mše. Ještě jako kardinál Jorge Bergoglio byl přitom velkým kritikem argentinské nejvyšší představitelky. Vadily mu její liberální reformy jako uzákonění sňatků homosexuálů či poskytování antikoncepce ženám zdarma.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat