Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katerina Janouch versus Jáchym Topol

Česko

Dcera jaderného fyzika a zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha Katerina Janouch je ve Švédsku neuvěřitelně populární. Její knihy Nejbližší, se ve Švédsku prodalo 350 000 výtisků. Na veletrhu jsme si tykali; ne že se trošku známe, ale v liberálním Švédsku se prostě tyká.

* Jáchym Topol: V čem se tvoje nová kniha liší od těch ostatních?

Katerina Janouch: Podívej, Sesterství je moje celkem už pětadvacátá kniha, takže je jasné, že jsem našla svoji „škatuli“. Každá kniha je podobná ostatním ve stylu práce, ale naprosto nová tématem. Tentokrát jde o soužití, někdy vzácně krásné a jindy doslova vražedné, žen, které jsou k sobě připoutány absolutně – sesterstvím. Ke každému tématu dělám rešerše, čtu odborné knihy, ale to hlavní jsou lidské příběhy. Musím dodat, že za mnou se svými nápady chodí hodně, opravdu hodně lidí.

* JT: Sesterství jsi tedy nepsala jako autobiografii?

KT: Ne, to ne. Je to fikce. Ze svého života jsem čerpala například v Nejbližším a v Ukradeném dětství, kde popisuji, jak jsem se vlastně jako desetiletá dostala s rodinou do Švédska.

* JT: Česky mluvíš stále skvěle!

KJ: Tátovi, když emigroval, bylo přes čtyřicet a to se už ve Švéda nezměnil. Doma jsme mluvili česky, vařili si česká jídla, slavili Vánoce, jazyk jsem si uchovala. Ale psát bych česky nemohla, to ne. Slova mi v puse naskakují, jen když mluvím.

* JT: Tvůj táta nejenže stál za udělením Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi, ale stále cestuje, vydává knihy, nedávno korespondenci s Václavem Havlem, přednáší. Neutiskoval tě tou energií někdy? A nevyčítala jsi mu emigraci?

KJ: Věděla jsem, že táta je politicky pronásledovaný a že mu hrozí kriminál, takže opravdu nebylo co řešit. A emigraci jsem mu nikdy nevyčítala. Švédsko se o příchozí staralo královsky, odpich jsme měli snadný. A každý blahopřál, když jsme to v hokeji naklepali Sovětům. „Jen jim dejte po mordě,“ říkali mi spolužáci. A tatínek mě neutiskoval, naopak mi koupil první toshibu, na kterou jsem začala psát svoje první pokusy.

* JT: Mě kdysi pan Janouch taky koupil moji první toshibu. Z fondů Charty.

KJ: Aha!

* JT: Zvláště po knize Nejbližší, kde je hlavním tématem rozpad alkoholika i jeho rodiny, jsi prý byla e-maily a SMS zprávami doslova zaplavena.

KJ: Těch kontaktů byly stovky! Vidíš? Kdo chce, tak se ke mně dostane. Tys tu knížku četl?

* JT: Ano.

KJ: A pil jsi tehdy?

* JT: Silně.

KJ: No a?

* JT: Ta kniha mě vystrašila. A připomněla mi Zolův Zabiják.

KJ: Vystrašila? To mě těší. Peklo závislosti je stejné jako za časů Zoly, klouže se do něj často polehoučku, poznenáhla, kdy je pití radostí a zábavou. A někdo to prostě nezvládne. Já tuhle knihu psala ze svého života, už to dávno není tajemstvím, že hrdina příběhu, ta troska, byl můj manžel Robert. Ale dostal se z toho.

* JT: Takže vlastně dvojitý happy end, úspěšná kniha a napravený alkoholik?

KJ: Ano. Tisícovky lidí, zdaleka nejen ve Švédsku, dopadají hůř. Z Česka jsem také měla spoustu reakcí, a i když jde o velmi smutnou věc, jako autora mě ta odezva samozřejmě těší.

* JT: A jak se liší reakce švédských a českých čtenářů?

KJ: Čtenářek spíš, jsou to většinou ženy. No, co se týče pekla chlastu, je to zhruba stejné. Ale jinak – myslím, že ženy v Čechách jsou tak dvacet třicet let za Švédkami. Myslím v rovnoprávnosti. Podívej, jsem spisovatelka, je to i v jazyce. V Čechách žena často pracuje a ještě se stará o rodinu a domácnost. A muž jí v nejlepším případě – pomáhá. Ve Švédsku nepomáhá, ve Švédsku se o ten zápřah – dělí. A ještě něco, měli byste také uzákonit, že se děti nesmí bít. U vás jsou tělesné tresty stále povoleny a s tím musíte něco dělat.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!