„Ano, musela jsem se z této věci vyloučit,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz státní zástupkyně Dagmar Květoňová. Nejednalo se však o útok advokátů obviněných, návrh na vyloučení podala sama.
Pražský advokát Martin Grubner, jeden z šestnácti obviněných osob v případu krácení daně a legalizace trestné činnosti, totiž v insolvenčním řízení zastupoval společnost Halla. A právě tuto firmu vlastní a zasedá v dozorčí radě manžel státní zástupkyně Karel Květoň.
„Když chtějí mít válku“
Na vyloučení soudkyně kvůli podjatosti upozornil Grubnerův advokát Tomáš Sokol. „Mělo to takový humorný rozměr. Ve chvíli, kdy jsme seděli na Praze 1 u vazebního soudu a rozhodovalo se o mém klientovi, probíhalo současně insolvenční řízení ve věci obchodní společnosti, jejímž 55% podílníkem je manžel paní státní zástupkyně,“ uvedl pro server Lidovky.cz Sokol.
Právě v této souvislosti si postěžoval na postup policie a ohradil se také proti tvrzení, že jeho klient se snaží mařit vyšetřování. „Když chtějí mít válku, tak ji mají mít. Tvrzení o rozkrytí sítě a mstících se advokátech je opravdu jen čajíček oproti tomu, co se událo z jejich strany,“ uvedl Sokol.
Když chtějí válku, mají ji mít, říká k obvinění advokáta Grubnera jeho obhájce Sokol |
Zároveň si postěžoval, že ve vazbě nemohl Grubnera navštívit. „Zabránili mi navštívit klienta ve vazbě, přesněji řečeno mému koncipientovi. Jeden z policistů vydal seznam advokátů, kteří k němu mohou jít, a nikoho dalšího tam nepustili, přestože měl zmocnění,“ uvedl (více čtěte ZDE).
Úplatky a zastrašování
Podle tvrzení policie se totiž hlavní aktéři organizované skupiny, v jejímž středu měl stát právě Grubner, snaží mařit vyšetřování. Buď jim nabízejí finanční částky či vyhrožují spolupachatelům. A udání posílají prý také na samotné vyšetřovatele.
„Některým spoluobviněným je vyhrožováno a jsou nuceni ke změně výpovědi. K tomu jsou ‚motivováni‘ například nemalými finančními částkami,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Když peníze nezabírají, přichází prý „nátlak hrubšího zrna“ - výhružky likvidací rodinných příslušníků (více čtěte ZDE).
A proti nařčení advokátů se ozvala i Česká advokátní komora. „Se znepokojením sledujeme, jak orgány trestního řízení pod dojmem toho, že se jim pomocí sdělovacích prostředků podařilo dokonce svrhnout vládu, vyvolávají v občanech hysterii a ‚odsouzení předem‘,“ napsali představitelé komory do prohlášení.
Policie stíhá celkem 16 lidí
|