6. září 2006 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Berka: Za konkurz na Union banku může Pitr

Podnikatel Tomáš Pitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Tábor Před krajským soudem v Táboře pokračuje projednávání kauzy Berky. Během líčení vyšlo najevo, že konkurz na Union banku si mohl objednat podnikatel Tomáš Pitr. Soudce také částečně uvolnil bankovní účty obžalovaných. Měsíčně nyní mohou použít až 100.000 korun.

Informace o konkurzu na Union banku vyplývají  z dřívější výpovědi konkurzního správce Daniela Thonata, kterou dnes přečetl předseda senátu Krajského soudu v Táboře. Soud od úterý projednává případ údajně zmanipulovaných konkurzů, za které je obžalována devítičlenná skupina kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. 

Konkurzní správce Thonata je jedním z klíčových svědků případu. Berka ho měl podle žalobců pověřovat správou podniků, které posílal do konkurzu.  Thonat policistům popsal způsob, jakým skupina manipulovala s konkurzy. Policie jej proto vede jako takzvanou chráněnou osobu, jeho fotografie nesmí být zveřejněny. "Cítím se zcela svobodný, soud jedná zcela transparentně," odpověděl Thonat na dotaz soudce, zda mu policejní ochrana nekomplikuje život.

U soudu dnes odmítl vypovídat, na otázky soudce Jiřího Bernáta ale Thonat odpovídal. "On slibuje, že se ještě vyjádří," řekl novinářům Bernát. Z dřívější Thonatovy výpovědi, kterou soudce přečetl, vyplývá, že hlavním organizátorem skupiny, která prý ovlivňovala konkurzy, byl údajně majitel nevěstinců v Rovadově na Tachovsku Igor Brdlík.

Způsobená škoda: 290 milionů korun
Soud umožnil obžalovaným přístup k zablokovaným penězům na bankovnch účtech. Měsíčně nyní mohou z účtů použít maximálně 100.000 korun. Dosud to bylo jen životní minimum, tedy necelých 5000 korun. Způsobená škoda ve všech případech dosahuje 290 milionů korun.

Státní zástupce viní celkem devět lidí, kteří se údajně podíleli na podvodných konkurzech na sedm firem, ze zločinného spolčení.

Berka je v případu stíhán za konkurzy na sedm firem včetně Union banky, které údajně zmanipuloval na základě padělaných dokumentů. Podle dostupných informací prvním českým soudcem, který se u soudu zpovídá za zločinné spolčení. V případu je kromě Berky, který podle žaloby vyhlašoval konkurzy na základě padělaných dokumentů, stíhán také údajný organizátor skupiny, vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec. Obžalováni jsou také Thonat a další správce konkurzní podstaty Petr Tuhý, zaměstnanci zpeněžování podstaty Lubor Kindl, správkyně kravařského družstva Čiháková a soudní znalec Martin Jurenka. Letos byli do případu začleněni další dva lidé, prý takzvaní bílí koně.
ČTK, Lidovky.cz