Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza bossů fotbalu: obvinění neplatí

Česko

PRAHA Když policisté před měsícem odváděli v poutech tři bývalé fotbalové bossy, vypadalo to na pořádnou blamáž pro český sport.

Po včerejšku se zdá, že si ostudu zatím uřízla spíš protikorupční policie (ÚOKFK). Z trojice zadržených obvinila, a to z krácení daní, jen bývalého náměstka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ladislava Malého. Městské státní zastupitelství v Praze ovšem nyní jeho stíhání zrušilo.

„Vyhověli jsme stížnosti obviněného a zrušili rozhodnutí o zahájení stíhání pro formální pochybení a pro nedostatky v podkladech,“ vysvětlila mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Případ se tak vrátil do stadia pouhého prověřování.

Pro Malého, bývalého šéfa fotbalového svazu (ČMFS) Pavla Mokrého a někdejšího člena výkonného výboru ČMFS Václava Chválu si policie přišla 21. července ráno. Důvodem bylo jejich dřívější působení ve vedení svazové společnosti Fotbal Trading, která distribuovala vstupenky na Euro 2004. Při prodeji lístků přitom mělo dojít k machinacím, které prý svaz připravily o miliony. Bafuňáři přecházejí do útoku Proč konkrétně žalobci stíhání zrušili, Zenklová nevysvětlila. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která Malého zastupuje, ještě oficiální vysvětlení od státního zastupitelství neobdržela, představu o důvodech nicméně má. „Stěžovala jsem si, že rozhodnutí policie bylo předčasné a bylo učiněno, aniž by byly shromážděny důkazy svědčící ve prospěch obviněného,“ řekla LN. Benešová navíc tvrdí, že dva vyšetřovatelé případu jsou podjatí, protože se sami „angažují ve fotbale“.

Benešová sice odmítla tyto policisty jmenovat, podle Mokrého advokáta Julia Kramariče jde ale hlavně o vyšetřovatele Igora Čechmánka, který se prý nedávno stal delegátem ve třetí lize. Mluvčí ÚOKFK Roman Skřepek obvinění z podjatosti odmítl. „Člověk tohoto jména u nás pracuje, ale nikdy neměl spis přidělený. Podílel se, tak jako všichni z odboru daní, pouze na dílčích úkonech,“ říká Skřepek.

Zadržení bossové nyní přecházejí do protiútoku. Malý se spokojil se stížností, Mokrý s Chválou ale před týdnem podali na policisty trestní oznámení. Oba tvrdí, že za jejich zadržením jsou spory ve vedení fotbalového svazu. Chvála naznačil, že za akcí by mohli stát „Rosťa V. a Roman B.“. Zjevně přitom myslí Rostislava Votíka, člena současného vedení svazu, a bývalého kontroverzního rozhodčího Romana Berbra.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!