Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Kauza CASA: české L-159 chtěla i Alenia, zatajil to Topolánek?

Česko

  20:54
PRAHA - Italská společnost Alenia měla před několika lety zájem odebrat bitevníky L-159 Alca. Česku za to nabízela stroje Spartan, které kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval před letouny CASA i generální štáb.

Letoun Casa na letišti Kbely. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Více než 30 letadel L159 zůstává již několik let zbytečně v hangáru.

V pondělí o tom informovala Česká televize. Ministerstvo obrany ale nakonec bez výběrového řízení uzavřelo dohodu se španělským konsorciem EADS o nákupu letounů CASA. Hlavní argument tehdejší vlády Mirka Topolánka zněl, že EADS je jedinou společností, která je ochotná české bitevníky L-159 odebrat. Televize má ale k dispozici dokument, který toto tvrzení popírá.

Nikdo nereagoval

Dopis s nabídkou od společnosti Alenia byl 30. dubna 2008 zaslán Topolánkovi i tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové. "Mohu vám potvrdit, že jsme nabídku učinili, ale nikdo z české vlády ani ministerstva obrany na ni nereagoval," řekl zástupce firmy Alenia.

ČTĚTE VÍCE:

Parkanová a Topolánek se odmítli vyjádřit. Podle ministra financí Miroslava Kalouska nebyla italská nabídka závazná, a nebere ji proto vážně. "To si prověřte, jestli to nejsou jenom drby," řekl.

Obrana nakonec podepsala smlouvu na dodávku španělských transportních letadel CASA za 3,6 miliardy korun. Alenia dohodu kritizovala. Kvůli údajnému předražení zakázky nyní policie Parkanovou stíhá.

Autoři: ,

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...