26. března 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Krejčíř opět v české soudní síni, ve hře je trest za tunel v Čepro a plán vraždy

Radovan Krejčíř u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

PRAHA Po téměř dvou a půl letech opět zazní v české soudní síni při trestní kauze jméno někdejšího podnikatele a poslední dobou především kriminálního bosse Radovana Krejčíře. Pražský vrchní soud se pokusí definitivně vypořádat s jeho patrně nejzávažnější kauzou, v níž měl stát v čele skupiny snažící se vytunelovat státní podnik Čepro. Případ se vrátil do soudní síně v době, kdy justice v Jihoafrické republice připustila vydání Krejčíře do Česka. V tamější věznici si odpykává trest za několik trestných činů.

Vrchní soud v Praze startuje odvolací řízení toto pondělí, jednání naplánoval na čtyři dny až do čtvrtka. Odvolací instance bude vážit vinu či nevinu u sedmi lidí, kteří se podle obžaloby účastnili pokusu podvodně vyvést peníze ze státního podniku Čepro, jenž skladuje pohonné hmoty. Skupinu vedl Krejčíř s tehdejším obchodním ředitelem firmy Martinem Pechanem, Krejčířovi pak měl krýt záda komplic Aleš Zagora.

„Odvolání podali všichni obžalovaní, a to do výroku o vině. Přezkoumávají se tedy všechny jich týkající se výroky, které mají ve výroku o vině svůj podklad (i výše trestu – pozn. red.),“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. V nepřítomnosti dostal Krejčíř v listopadu 2015 v prvním kole procesu souhrnný patnáctiletý trest, Pechan se Zagorou opustili soudní síň s verdiktem pěti lety vězení.

Hlavní linií kauzy jsou fiktivní pohledávky vůči Čepro, které Krejčíř se Pechanem vymáhali soudně. Takto chtěli v letech 2003 a 2004 připravit firmu o zhruba tři miliardy korun. V jejich snaze jim asistovala podplacená pracovnice na podatelně Čepra, u níž skončily soudní obsílky. Firma se tak o ničem nedozvěděla, dokud na ni neudeřil exekutor snažící se vymoct požadovanou částku. Exekuci nakonec zarazil včasný zásah policie.

„Formálně ustavoval jiné osoby do orgánů jím ovládaných společností, když jeho hlavním úmyslem bylo získat vysokou finanční částku na úkor společnosti Čepro,“ popsala roli Krejčíře ve skupině soudkyně Hana Hrnčířová, když kauzu v prvním stupni vyřizovala. Krejčířovi se v policií zachycené komunikaci přezdívalo „Nejvyšší“, což mělo dokládat jeho roli mezi komplici. Čepro utrpěnou škodu nakonec vyčíslilo na 85 milionů korun.

Falešné peníze a plán na vraždu celníka

Pechan se proti verzi obžaloby, kterou z valné části prvoinstanční soud přijal, ohradil. Dluhy Čepro prý byly skutečné. „Vysvětlení je podle mě velmi prosté. Některé pohonné hmoty Čepro vyvádělo bez dokladů,“ prohlásil mimo jiné při líčení Pechan, který důkazy sesbírané kriminalisty a předložené státním zástupcem zkritizoval.

Druhá linie zahrnuje plán na vraždu celníka. Její součástí je také druhý pokus, jak stát připravit o peníze. Tentokrát mělo jít o dvě miliardy. Úlohou zkorumpovaného celníka bylo zabavit v sídle Pechanovy firmy Tukový průmysl peníze, ve skutečnosti šlo o padělky, ze zásahu pořídit záznam a poté naoko s obnosem zmizet. Inscenovaný útěk by pak sloužil jako záminka k tomu, aby se peníze vymáhaly po státu. Celníka se chtěl Krejčíř poté zbavit, aby v případě vyšetřování nemohl promluvit.

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř stál před jihoafrickým soudem s pouty na rukou.

Výše zmíněnou konspiraci však vynesl policii jeden z Krejčířových spolupracovníků Radek Zwierzyna, který se zalekl vražedných plánů. Následná akce policie v Krejčířově vile v Černošicích byla právě tou, při níž podnikatel v roce 2005 utekl, zamířil na Seychely a následně se usadil v Jihoafrické republice.

‚Vydání do Česka je ve veřejném zájmu‘

Zda vrchní soud na kauzu Čepro vyčerpá všechny čtyři jednací dny, není jasné. „Závisí to z velké části na procesní aktivitě stran, takže lze jen těžko z naší strany předjímat, jak rychlý průběh bude projednání věci mít,“ podotkla mluvčí Heranová s tím, že se během odvolání nečeká účast žádného z hlavních aktérů – tedy Krejčíře, který je v JAR, ani Pechana. 

Krejčíř byl už v nepřítomnosti vedle své nejznámější kauzy odsouzený za podvod s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik ze společnosti M5. Zmíněný souhrnný patnáctiletý trest je sankcí i za tyto delikty. Krejčíř během svého azylu v JAR brzy pronikl rovněž do tamějšího kriminálního prostředí, v současnosti si tam odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami.

Česká justice už od roku 2007 usiluje o jeho vydání, aby se s ním mohla vypořádat za jeho zdejší provinění. Nechala na něj vydat několik mezinárodních zatykačů. „Je tak ve veřejném zájmu, aby byl do České republiky vydán,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman.

Předminulý týden jeden z jihoafrických soudů rozhodl, že Krejčíř může být předán do rukou českých orgánů. Tuzemské ministerstvo spravedlnosti zatím nejásá, rozhodnutí je nepravomocné. „Po nabytí právní moci bude ve věci ještě rozhodovat ministr spravedlnosti Jihoafrické republiky, konkrétní kroky tedy ještě není možné činit,“ dodal mluvčí Říman s tím, že v případě vydání do Česka bude mít Krejčíř právo požádat o nové projednání svých případů.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz