Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Kuřim: další obvinění

Česko

BRNO Ani další proměna v dítě už nepomůže záhadné Barboře Škrlové od obvinění, která se snášejí na hlavu její a na osoby z jejího okolí. Včera přibylo další: směřuje vůči Elišce Mauerové, babičce týraného Ondřeje a Jakuba.

Žena na rozdíl od Škrlové a svých dcer Kláry a Kateřiny nefiguruje v kauze kuřimského brutálního týrání. Alespoň zatím. Policie ji obvinila, protože se aktivně zapojila do pokusu, jak získat pro Škrlovou identitu třináctileté dívky.

Eliška Mauerová u soudu oficiálně potvrzovala teorii, že „Anička“, pod jejíž identitou Barbora vystupovala, je odložené dítě narkomanů z Beskyd. „Stíhání bylo zahájeno pro trestný čin křivé výpovědi, vše je však na počátku,“ řekl mluvčí žalobců Vladimír Kutnohorský.

Elišce Mauerové hrozí šest měsíců až tři roky vězení. „Nebudu k tomu nic říkat,“ řekla včera její třetí dcera Gabriela Mauerová.

Sama Škrlová čelí nejen obvinění za to, že své okolí podváděla vystupováním jako třináctiletá dívka, ale také z podílu na týrání obou chlapců. Státní zástupci tvrdí, že podklady získali až po návratu Škrlové z Norska, kde se pro změnu vydávala za třináctiletého chlapce.

„Podle poznatků policie měla moje klientka v jakési formě ubližovat Ondřejovi, ve spisu je uvedeno, že mu měla například namáčet hlavu do vody. To vše je ale věcí vyšetřování a policie musí předložit nějaké důkazy,“ sdělil její advokát Richard Novák. Obvinění Škrlové pro něj bylo překvapením. Podrobnosti se chtěl dozvědět při včerejší návštěvě ve vězení. Ta trvala až do pozdního večera.

O tom, že by měl soud udělit identitu pro neexistující dívku, zřejmě věděli i další lidé.

Otazníkem je například role herce Viktora Skály, jehož dcera poskytla svou DNA pro potřebný rozbor. Sám Skála však LN řekl, že dceru na vyšetření bez jeho vědomí odvedla Kateřina Mauerová. Ta je již tři čtvrtě roku ve vazbě.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat