Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Metropolitní kampeličky: padlá záložna může přijít o miliardy

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Fond pojištění vkladů musel zaplatit klientům padlého Metropolitního spořitelního družstva (MSD) 12 miliard korun. Kolik z této částky vymůže zpět, je ale velkou neznámou. V konkurzním řízení kampeličky se totiž objevily žaloby, které usilují, aby byla podstatná část zbylého majetku záložny vyjmuta z konkurzní podstaty.

Celkem jde o tři miliardy, na které by tak věřitelé v čele s fondem pojištění vkladů nemuseli dosáhnout. Jsou to úvěry, které MSD v letech 2011 až 2013 poskytlo několika společnostem.

Za těmi dnes stojí Vít Zaorálek, podnikatel z Jeseníku, obžalovaný před krajským soudem v Olomouci za konkurzní podvody. Úvěry, které Zaorálkovy společnosti získaly, by se měly vymáhat a peníze rozdělit věřitelům kampeličky.

ČTĚTE VÍCE:

Zaorálek ale argumentuje tím, že jeho firmy nikdy nebyly členy družstva a podle zákona jim kampelička nikdy neměla úvěry poskytnout. Smlouvy jsou tak podle něj neplatné.

A podal 72 žalob. Všechny jsou napsané podle stejného vzoru, pod všemi je stejný podpis a všechny byly podány během tří dnů. Usilují o jediné. Chtějí vyjmout majetek z konkurzní podstaty.

Lidové noviny na jeho přítomnost v insolvenčním řízení Metropolitního spořitelního družstva upozornily už na začátku dubna, když firma, v níž figuruje, přihlásila svou pohledávku.

Jak může Zaorálek způsobit, že věřitelé kampeličky nedosáhnou na tak velkou část peněz? Překvapivě jednoduše. Stojí totiž v čele společností, které v průběhu let 2011 až 2013 získaly z MSD úvěry v hodnotě tří miliard. Tyto pohledávky by měl konkurzní správce vymáhat a peníze rozdělit věřitelům. Pokud společnosti peníze nevrátí zpět, může rozprodat nemovitosti, které jsou proti úvěrům zastavené.

Dočtěte si celý příběh v pondělních Lidových novinách. 

Žalobci zaplombovali pozemky

Vrchní státní zastupitelství začalo zaplombovávat nemovitosti, které podle policie sloužily ke skrytému vyvádění peněz z MSD, uvedly v pondělí Hospodářské noviny.

Firmy vlastněné například bezdomovci požádaly MSD o stamilionový úvěr a jako zástavu nabídly pozemek, který ale měl ve skutečnosti jen zlomek uváděné hodnoty. Část takto z MSD získaných peněz odtékala na účty do Asie, část posloužila nastrčeným firmám na splátky úroků a nákup dalších polí pro získání nových úvěrů.

Obstavené jsou například pole a louky v Drásově u Příbrami patřící firmě Moladen nebo pozemky společnosti Lovrenta v Třebestovicích na Nymbursku. Je možné, že k zablokování nemovitostí dali žalobci příkaz i proto, aby je někdo narychlo neprodal. Třeba na parcelách v Třebestovicích by měla podle územního plánu vzniknout průmyslová zóna.

, ,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...