Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Utajení svědci? Agenti, co sledovali Nečasovou, míří k výslechu

Česko

  6:00aktualizováno  11:25
PRAHA - Výslech utajovaných svědků - domnělý trumf v rukou žalobců v kauze Nagová. Jenže nakonec je důvod utajení identity vyslýchaných velice prozaický: jde o agenty Vojenského zpravodajství, kteří sledovali Radku Nečasovou a dva vládní úředníky.

Jana Nagyová se svým advokátek Eduardem Brunou. foto: MAFRA - Dan Materna

Více než měsíc od zatčení Jany Nagyové vzbudila ta zpráva velká očekávání. Předvolání utajených svědků slibovalo zásadní zlom v případu. Po řadě výslechů, které policii nic nečekaného nepřinesly (poslanec Boris Šťastný z ODS, exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a další), mělo dojít na osoby tak důležité pro vyšetřovatele, že jejich identitu tají.

Jenže na odhalení původu zabavených 150 milionů a desítek kilogramů zlata zřejmě nedojde ani tentokrát. Ve středu a pátek totiž na policejní služebnu dorazí agenti Vojenského zpravodajství, kteří byli podle vyšetřovatelů pověřeni sledováním manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky, ředitelky Hrzánského paláce Aleny Hegrové a řidiče Jiřího Pertla. 

"Dojde k výslechu osob, které realizovaly sledování poškozených," potvrdil serveru Lidovky.cz obhájce Milana Kovandy Jiří Matzner.

Zkreslené hlasy, utajené tváře

Výpověď vojenských zpravodajců bude probíhat podle přísně stanovené osnovy. Advokáti obviněných budou výslech, který stejně jako v případu expremiéra Petra Nečase povede duo žalobců Ivo Ištvan - Rostislav Bajger, poslouchat ve vedlejší místnosti. Navíc bude hlas vyslýchaných počítačově zkreslený.

Kdy a koho zpravodajci sledovali:

Radka Nečasová - Její sledování měl na přání Jany Nagyové 23. října 2012 spustit Ondrej Páleník. Ve spisu je pak uvedena také další zajímavá informace - agenti Nečasovou sledovali "přinejmenším 26. října". Ten den totiž Páleník špionáž premiérovy manželky Nagyové potvrdil. Ve sledování pak plynule pokračoval také Páleníkův nástupce Milan Kovanda (s pomocí Jana Pohůnka), který celou akci 27. listopadu ukončil.

Alena Hegrová a Jiří Pertl - Vládní řidič a šéfka Hrzánského paláce se do hledáčku zpravodajců dostali 11. března. Jejich sledování trvalo více než měsíc - skončilo až 15. dubna. 

V seznamu výslechů jsou jména agentů napsána s krycími jmény. "Jeden utajený svědek je na plánu ve středu a další dva v pátek," upřesnil Lukáš Trojan, obhájce Marka Šnajdra (ODS). Státní zástupce bude zajímat především, jestli agenti věděli, že je sledování Nečasové, Hegrové a Pertla nezákonné.

Policejní výslechy se opět naplno rozběhnou již v úterý. "Budou  probíhat celý týden počínaje úterým, tempem přibližně dva až tři výslechy denně. Celkem jich bude asi devět," řekl serveru Lidovky.cz advokát Jany Nagyové Eduard Bruna.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!