21. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Rath: z vazby chtějí Pancová i Kott, do nemocnic se už nevrátí

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Šanci dostat se zpoza mříží necítí pouze David Rath, ale i Kateřina Pancová a Petr Kott. Jejich advokát Tomáš Sokol už poslal žádost o propuštění soudu. Za dvojici se prý zaručilo několik lidí.

Stejně jako Rathovi, i exředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a jejímu partnerovi Petru Kottovi, minulý týden skončila tříměsíční lhůta pro jednu z příčin vazby, možné ovlivňování svědků. Za své propuštění tak mohou nabízet záruky. "Žádost jsme podávali hned před skončením tříměsíční lhůty," potvrdil serveru Lidovky.cz Tomáš Sokol.

ČTĚTE TAKÉ:


Za dvojici se zaručilo i několik lidí, to však Sokol považuje za vedlejší. "Ještě jsem neviděl, že by kvůli tomu někoho pustili z vazby," uvedl k tomu. V žádosti sází hlavně na argumentaci. "Chovám pochybnosti, jestli stále hrozí nebezpečí, že by kterýkoliv z klientů, i kdyby chtěl, a i kdyby před tím nějakou trestnou činnost páchal, v rámci dané právní kvalifikace ji mohl páchat nadále," naráží na jeden z dvou zbývajících důvodů vazby, posledním je obava z útěku.

Narozdíl od Ratha zatím Kott ani Pancová konkrétní výši kauce nenabídli. "Je věcí soudu, aby určil její výši," vyčkává Sokol. A právě kauce by se jim mohla pořádně prodražit. V pondělí totiž soudce Rathovu svobodu ocenil na 14 milionů korun.

Do nemocnice už se nevrátí

A zatímco poslanec Rath dal najevo, že pokud ho pustí z vazby, hodlá chodit na jednání sněmovny, Pancová s Kottem se již do "staré" práce nevrátí. "Hned v květnu představenstvo paní ředitelku odvolalo z funkce," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Středočeského kraje Milan Smutný. Pracovní poměr nicméně Pancová ukončila až k poslednímu červenci.

Kott pracoval jako poradce na pětinový úvazek v každé z krajských nemocnic. I on odešel na vlastní žádost až ke 31. červenci. Teoreticky by tak peníze z doby, kdy se děli za mřížemi, oba mohli nárokovat.  

Policie Ratha a spol. zadržela v květnu kvůli předražené zakázce na opravu Buštěhradského zámku, stíhá je i kvůli zmanipulovaným zakázkám pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Společně s nimi stíhá dalších osm lidí.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!