Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauzu Diag zbrzdí další žaloby

Česko

PRAHA Diag Human přechází do protiútoku. Společnost Čechošvýcara Josefa Šťávy, která se už patnáct let snaží vymoci na českém státu miliardové odškodné za údajné zmaření lukrativního byznysu s krevní plazmou, zažalovala u švýcarského soudu offshorovou firmu Towit Machinery.

„V tomto řízení bude společnost donucena předložit originály dokumentace, o níž tvrdíme, že nikdy neexistovala. Bude také muset oznámit identitu skutečných vlastníků, tedy českých fyzických osob,“ popisuje právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Naráží tím na spekulace, že za firmami se sídly v daňových rájích a s neprůhlednou vlastnickou strukturou, které se teprve letos v lednu přihlásily jako další dva žalobci do arbitráže se státem, stojí ve skutečnosti někdo z Česka.

„Obdobná žaloba bude brzy podána i proti druhé krycí společnosti Dumfries Holdings Limited. Nároky obou firem považujeme za podvodné a jednání rozhodce Kužela za protiprávní,“ dodal Jan Kalvoda.

Byl to právě Petr Kužel, prezident Hospodářské komory a jeden ze tří členů přezkumného rozhodčího senátu v arbitráži, kdo přizval offshorové firmy jako účastníky sporu. Proč se tak rozhodl, odmítl komentovat. „Nebudu odpovídat, protože jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl LN Kužel.

Nárok na zhruba třetinový podíl z pohledávky měl firmám poskytnout bývalý právník Diag Human Jiří Oršula. Kdo za společnostmi opravdu stojí, ovšem neprozradil.

„Je to ryze soukromá věc. Samy se mi nabídly a já se rozhodl, že nechci pokračovat ve vymáhání pohledávky,“ říká Oršula. A dodává, že noví vlastníci jsou plně seznámeni s průběhem sporu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...