Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzu Rath II má projednávat pražský vrchní soud. Soudci podjatí nejsou, zní verdikt

David Rath na tiskové konferenci v Hostivicích u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath na tiskové konferenci v Hostivicích u Prahy. | foto: MAFRA

Po zatčení soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka, který byl loni v prosinci obviněn z korupčního jednání, se měla kauza spojená se zakázkami Středočeského kraje stěhovat na Moravu. Žádala o to společnost Metrostav souzená v takzvané druhé větvi korupční kauzy okolo exhejtmana Davida Ratha. Dle nepravomocného verdiktu stavební jedničce v Česku hrozí tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách a také peněžitý trest deset milionů korun.

Metrostav namítá systémovou podjatost celého vrchního soudu. Jenže v únoru to odmítl Nejvyšší soud. Nyní podle informací webu Lidovky.cz rozhodl Vrchní soudu v Praze, že ani konkrétní senát, který se má kauzou zabývat, podjatý není.

„Vrchní soud v Praze i s přihlédnutím k rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 10. února rozhodl, že soudci senátu 2 To (označení konkrétního soudního senátu – pozn. red.) Vrchního soudu v Praze Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach nejsou vyloučeni z vykonávání úkonů trestního řízení v této trestní věci,“ potvrdila webu Lidovky.cz Kateřina Kolářová, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Serveru Lidovky.cz se ve středu nepodařilo zjistit, kdo stížnost na soud podal. Jasné je jen to, že Metrostav to tentokrát nebyl. Vedle něj je v případu obviněno několik dalších osob a firem. „Proti usnesení je přípustná stížnost, přičemž jedna již byla Vrchnímu soudu v Praze také doručena,“ dodala Kolářová. I toto rozhodnutí bude následně přezkoumávat Nejvyšší soud.

Bitva pokračuje

Už v lednu se stavební gigant snažil, aby kauzu měli na stole moravští soudci. „Vzhledem k této kauze (Sovák – pozn.red.), ve které se Metrostav nachází na straně reputačně poškozených, jsme podali návrh, aby se druhá větev kauzy doktora Ratha soudila v Olomouci. Nechat soudit korupční kauzu soudem, jehož soudci jsou obviněni z korupce a odkud unikají do médií informace rychleji, než přicházejí oficiální cestou, nám za stávající situace nepřijde z pohledu právního i reputačního rozumné a zodpovědné,“ uvedl tehdy pro web Seznam Zprávy mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Dle některých právníků těmito procesními kroky lze oddalovat finální rozhodnutí soudu. Kupříkladu zástupce Metrostavu už dříve uvedl, že zákaz účasti na veřejných zakázkách by mohl být pro společnost likvidační.

V dubnu Lidovky.cz upozornily, že právě v souvislosti s Metrostavem bylo rozšířeno i stíhání v kauze soudce Zdeňka Sováka. Vedle Sováka je nově stíhaný Robert Plevač, jenž nabízí služby soukromého detektiva. Po Metrostavu měli Plevač se Sovákem dle konstrukce policie požadovat 150 milionů korun finančního plnění za ovlivnění verdiktu na Vrchním soudu v Praze.

„JUDr. Zdeněk Sovák skutečně byl připraven ve prospěch nejméně společnosti Metrostav takto předem domluveným způsobem rozhodnout,“ uvedli detektivové do spisu. Mluvčí Metrostavu Kostiha připomněl, že Metrostav je v kauze Sovák v roli poškozeného.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...