31. prosince 2010 10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauzy roku 2010: Opencard, Barták a Starka

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Policie se letos zabývala řadou kauz, které sahají až do nejvyšších pater politiky. Vydrží kriminalisté tlak „shora“?

Policisté se budou muset v příštím roce obrnit. Měli by totiž rozetnout řadu politicky citlivých kauz, které letos začali vyšetřovat. Kartou Pražana (Opencard) počínaje, možnou korupcí na ministerstvu životního prostředí konče.

Je to skoro rok, co detektivové otevřeli kauzu Opencard. Vyšetřování miliardové státní zakázky se ale zadrhuje. Jak již LN informovaly, od policie odešli dva elitní důstojníci protikorupční policie, kteří měli případ od počátku na starosti. Podle jejich kolegů na ně byl vyvíjen takový tlak, že se vyšetřování kauzy raději dobrovolně vzdali.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Kauzy roku 2010

To ale není jediný zádrhel. Práci kriminalistů může také zhatit nedávný nález Ústavního soudu. Ten podle některých právních výkladů znemožňuje, aby při soudním líčení obstály jako důkazy materiály, které detektivové zabavili "pouze" se souhlasem žalobce. Podle verdiktu je nutný i souhlas soudu. Konkrétně by v kauze Opencard nemohly být uplatněny stohy dokumentů, které policie získala, když letos v březnu vtrhla na magistrát.

Definitivně jasno by mělo být po Novém roce, kdy bude Ústavní soud znovu řešit, zda svoje dřívější stanovisko nepřehodnotí. Nicméně už v prosinci soudci dupli na záchrannou brzdu. Plénum Ústavního soudu vydalo stanovisko, které předchozí rozhodnutí soudu "přebilo". Soudci konstatovali, že nelze smazat důkazy ze spisů zpětně.

Podle Nečase nesmí Barták působit na ministerstvu financí do doby, než se vyšetří jeho kauza. Neplacené volno si prý vzal až po jeho zásahu. Na bývalého ministra obrany padlo podezření z korupce při nákupu armádních vozidel Tatra.

Žalobci z pražského městského státního zastupitelství, které celou kauzu dozoruje, se k tomu nechtějí vyjadřovat. "Vyšetřování stále probíhá, proto nebudeme jednotlivé kroky komentovat," sdělila mluvčí Štěpánka Zenklová. Zatím prý nebyl nikdo obviněn.

Bývalá zastupitelka Jana Ryšlinková, která kvůli Opencard podala před rokem trestní oznámení, se obává, že nakonec ani žádné obvinění nepadne. "Bojím se, že při současném tempu se nepodaří dovést vyšetřování až do politických důsledků," míní.

Další případ, který obsadil titulní stránky, byl listopadový zásah proti jednomu z největších tuzemských developerů, firmě Central Group. V policejní síti uvízl výkonný ředitel společnosti Aleš Novotný. Detektivové ho obvinili z daňového úniku ve výši stovek milionů korun. Stejně jako v kauze Opencard je vyšetřování ohroženo nálezy Ústavního soudu. Jak napsal server Aktuálně.cz, část důkazů v kauze Central Group kriminalisté objevili právě při prohlídce nařízené jen žalobcem. Do příštího roku si policie také nese kauzu, která sahá až do nejvyšších pater politiky. Bývalý ministr obrany a náměstek na ministerstvu financí Martin Barták čelí podezření, že bral úplatky. O peníze si údajně řekl v souvislosti s tendrem na nákup terénních vozů Tatra.

Jaroslav Starka.

"Politicky" odolní budou muset být detektivové i při pokračování v kauze korupce na znojemské radnici. Bývalého tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře policie obvinila z braní úplatků letos v září. Za inkasování až statisícových úplatků mu hrozí až osm let vězení. Kriminalisté se netají tím, že by případ rádi uzavřeli již v lednu. Komplikují jim to ale stovky dokumentů, které musí prostudovat.

Na úplném začátku je i případ možných pletich a manipulací se zakázkami na ministerstvu životního prostředí, který stál funkci ministra Pavla Drobila (ODS). Kauza se podle zveřejněných nahrávek rozhovorů dotýká i financování ODS.

Kauza Jaroslava Starky se táhne už přes čtyři roky. Letos měli detektivové rozhodnout, zda ji uloží k ledu, nebo příbramského bosse poženou za únos Lamberta Krejčíře (otce uprchlého Radovana) před soud. Zatím ale váhají, konečný verdikt by měl padnout v řádech týdnů.

J. Pavlík A kde je kauza Drobil? 12:24 31.12.2010