Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Připomeňte si: kauzy roku '12 na serveru Lidovky.cz

Kauzy roku 2012 na serveru Lidovky.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauzy roku 2012 na serveru Lidovky.cz |

PRAHA Tým redaktorů serveru Lidovky.cz vám letos nabídl celou řadu původních zpráv i exkluzivních kauz. Ať už šlo o utajenou půjčku pražského primátora, podivnou prezidentskou milost nebo celou sérii nejnovějších informací ke kauze Rath. Připomeňte si, co vše jste si u nás letos přečetli jako první.

1. Klausova milost pro korupčnici Benešovou

Korupce není vážný zločin. Přesně takový signál vyslal veřejnosti podle protikorupčních organizací prezident Václav Klaus, když v únoru udělil milost zakladatelce a bývalé ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové. Soud jí za podplácení a zpronevěru uložil dvouletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti. Korupční jednání však prezident Benešové odpustil. Zrušil tresty a navíc jí zařídil i výmaz záznamu z trestního rejstříku.

VÍCE O PŘÍPADU ZDE:

Zdůvodnil to tím, že se žena musí starat o svého nemocného manžela. Jeho vysvětlení však v rozhovoru pro Lidovky.cz záhy zpochybnil státní zástupce Marek Bodlák, který proti Benešové vedl žalobu. Jak zjistily Lidovky.cz, Benešová se znala s první dámou. Klaus však odmítl, že by s tím měla milost jakoukoli souvislost.

2. Inventura majetkových registrů úředníků

Rok co rok se probírají přehledy dluhů a příjmů politiků. Majetkových přiznání vysoce postavených úředníků si ovšem nikdo nevšímá. A v registrech je to vidět. Když Lidovky.cz letos na podzim zkontrolovaly ministerské databáze, zjistily, že desítky předních úředníků neodevzdaly přiznání. Úřady navíc vybudovaly kolem registrů byrokratické bludiště, kterým jen málokdo pronikne.

VÍCE KE KAUZE ZDE:

3. Chyba primátora Svobody v přiznání

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se zamotal do svého majetkového přiznání. Při jeho kontrole Lidovky.cz zjistily, že během jednoho roku splatil více než třímilionovou hypotéku. Primátor na dotaz vysvětlil, že získal peníze z prodeje nemovitosti. Do majetkového přiznání však žádný takový příjem nezapsal, čímž porušil zákon o střetu zájmů. Nyní mu za to hrozí pokuta 50 tisíc korun.

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE:

4. Exekuční mafie

Mohl to být jeden z tisíce tuctových případů exekuce. Jenže příběh Jaroslava N. odkryl organizovaný propletenec exekutorů, advokátů a vymahačských firem, sahající až k exekutorovi Jozefu Višvaderovi, nechvalně známému zpronevěrou 80 milionů. 

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE:

5. Rozežraní v Obecním domě

Schůze s občerstvením za desítky tisíc, neprůhledné platy a jako záložní plán štědré zlaté padáky. Vedení pražského Obecního domu za éry primátora Pavla Béma a modro-oranžové koalice hýřilo kde se dalo. Unikátní secesní památka se přitom už čtyři roky po sobě topí v dluzích. Lidovky.cz se o hospodaření Obecního domu zajímaly blíže.

VÍCE KE KAUZE ZDE:

Server Lidovky.cz také nahlédl do tajemstvím opředené „pracovny“ exprimátora Pavla Béma a jeho přítele Romana Janouška. Nahlédněte i vy:

6. Zrychlíme magistrát, slibují ve Žlutých lázních

Server Lidovky.cz letos popsal pozoruhodné podnikání firmy Public Private Engineering, která se mimořádně vyzná na pražském magistrátě a jednotlivých radnicích. Co běžným lidem trvá měsíc, dokážou oni zařídit za tři dny.

O PŘÍPADU VÍCE ZDE:

Aby také ne: firma podle všeho spadá do sféry vlivu stínového vládce Prahy Romana Janouška, konkrétně společnosti Taiko, kde dříve působila Janouškova manželka. „Zastoupíme vás při všech jednáních na úřadech,“ nabízí společnost na svém webu Byrokracie.eu.

7. Moje jméno teď zaznít nemělo

Zajímala-li vás letos kauza exhejtmana Davida Ratha, sledovat zpravodajství serveru Lidovky.cz se vyplatilo. Jako první jste se dozvěděli jména všech obviněných, mohli jste si přečíst exkluzivní rozhovor se soukromým detektivem, který vyšetřování odstartoval. Soupis původních zpráv o korupční aféře je však mnohem delší. Jen telegraficky: obvinění přinesli dvě krabice, v jedné bylo opravdu víno. Salačová je stíhaná i v kauze cinklých losovaček. Lupiči ukradli losovací zařízení...

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA ČTĚTE ZDE:

8. Kdo dostával kmotrovské značky

Kmotrovské poznávací značky s kombinací čísel 1010 přiděloval pražský magistrát častěji majitelům aut vyšší třídy. Dlouhodobě tušenou praxi se podařilo serveru Lidovky.cz ověřit přímo v magistrátním registru: VIP značky fasovaly mercedesy, ferrari, audi či BMW.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

9. Vyhazov z Úřadu vlády

Na Úřadu vlády letos skončili za nejasných okolností dva vysoce postavení zaměstnanci - náměstkyně a vedoucí odboru. Podle jedné z verzí byl důvodem spor se šéfkou premiérova sekretariátu Janou Nagyovou. Úřad však tuto verzi, kterou serveru Lidovky.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, popřel.

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE:

10. Exprezident NKÚ Dohnal naděloval

Lidovky.cz se snaží systematicky mapovat, jaké odměny berou vysoce postavení státní úředníci. Zveřejnili jsme jako první kompletní benefity ministerských náměstků za rok 2011, ale také enormní bonusy, které rozdával bývalý šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

O JAKÉ SUMY PŘESNĚ ŠLO? ČTĚTE ZDE:

11. Odměna pro obviněného Šišku

Nejen Dohnal byl ke svým podřízeným štědrý. Jak Lidovky.cz nedávno odtajnily, ministr Jaromír Drábek poslal statisícovou odměnu svému náměstkovi Vladimíru Šiškovi poté, co si jej odvedla v poutech protikorupční policie...

VÍCE ČTĚTE ZDE:

12. Sto milionů na charitu zmizelo

Lidovky.cz se začátkem letošního roku dostaly k dokumentům, ve kterých české úřady vůbec poprvé oficiálně připustily, že loterijní firmy si přes charitu posílají miliony korun domů. A vůbec poprvé v oficiální listině popsaly i mechanismus vyvádění peněz, které mají podle zákona sloužit veřejně prospěšným účelům.

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE:

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...