Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Každý chce své Silicon Valley. I Londýn

Česko

LONDÝN Každý stát v dnešní době touží po místě, kde by se koncentrovaly největší světové kapacity a produkovaly zde své nápady a inovace. Každé takové centrum totiž vytváří spoustu nových pracovních příležitostí, přivádí do země talentované lidi a zároveň přináší peníze do státní kasy.

Naposledy přišla s nápadem vytvořit takový technologický park Velká Británie, vzniknout by měl přímo v Londýně. Díky škrtům ve státním rozpočtu by totiž mělo až půl milionu Britů přijít o svá pracovní místa. Ve snaze urychlit vytváření nových pracovních míst v soukromém sektoru a nahradit tak zaniklá místa oznámil britský premiér David Cameron, že by ve východním Londýně mělo vyrůst centrum technologického průmyslu. Podle Camerona jsou investoři a podnikatelé z nápadu nadšení. Mezi firmy, které tam plánují investovat, údajně patří společnosti, jako je Facebook, výrobce počítačových čipů Intel, internetový vyhledávač Google, British Telecom nebo přední výrobce síťových komponentů Cisco.

Změníme pro vás zákony Hlavním cílem Davida Camerona je nalákat bohaté podnikatele a investory do Velké Británie. Podle Camerona je Británie ochotná před tyto finančně zajištěné investory „položit pomyslný červený koberec“ ve formě podnikatelských víz a změn imigračních pravidel.

Zároveň je Británie svolná i ke změně zákonů týkajících se duševního vlastnictví. Ty tak prý budou více korespondovat s internetovou dobou. „Uvolnění vízových povinností je velká pomoc pro firmy. Muže to do země přivést nejlepší mozky světa, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že nový Google vzejde třeba z Londýna,“ dodal k tomu Niklas Zennstorm, zakladatel společnosti Skype.

Britský premiér doufá, že technologický park, který by se měl nacházet v areálu Olympijského parku, by mohl úspěšně konkurovat i kalifornskému Silicon Valley, dosavadnímu centrum dění v oblasti informačních technologií. „Právě teď je Silicon Valley na prvním místě v růstu a množství inovací na poli hi-tech technologií, avšak není žádný důvod, proč by v této oblasti muselo převládat i nadále,“ řekl David Cameron a dodal: „Naší ambicí je dát dohromady kreativitu a energii ze Shoreditch, s neuvěřitelnými možnostmi, které mu poskytne areál Olympijského parku, a pomoci tak vytvořit z východního Londýna jedno z největších světových center technologického dění.“ Právě Shoreditch doposud ve Velké Británii platilo za místo, kde se rodí nápady a nové inovace.

Konkurence roste Nicméně nejenom Velká Británie buduje svoje vlastní „Silicon Valley“. Například Rusko v dubnu oznámilo, že plánuje do roku 2014 vybudovat svoji vlastní verzi obřího vědeckého parku.

Ten nese název Skolkovo a nachází se přibližně dvacet kilometrů západně od Moskvy. Aby ruská vláda nalákala firmy a investory, nabídla jim daňové úlevy a zavázala se investovat do podpory národního technologického průmyslu miliardy dolarů.

Celý projekt má i schopné vedení v čele s ruským miliardářem Viktorem Vekslbergem. Ten dokonce doufá, že by toto místo mohlo časem produkovat budoucí nositele Nobelovy ceny. I profesor ekonomie na Moskevské univerzitě Konstantin Sonin je optimistický ohledně potenciálu Skolkova, avšak poukazuje na problémy korupce a úplatků, které by mohly celý projekt prodražit a zbrzdit.

Kromě těchto projektů existují mnohá další centra, která jsou pro inovace jako stvořená. Například čínské Čung Kuan Cchun, které bylo založeno v roce 1988. Tam vznikla například společnost Lenovo, která v roce 2005 koupila počítačovou divizi společnosti IBM.

Dokonce i Indie má vlastní „Křemíkové údolí“, které se nazývá Bangalore.

Jako české Silicon Valley je někdy označováno Brno. S brněnskými univerzitami tam spolupracují například takové společnosti jako Microsoft či IBM a usazuje se tam také mnoho dalších zahraničních technologických firem. Přesto však expert na nové technologie a internet Miloš Čermák tvrdí, že „v Americe vzniklo Silicon Valley samovolně díky přirozené povaze Američanů, a ne díky pomoci vlády. To je ten rozdíl oproti současným projektům“.

Autor: