Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

„Každý moment byl choulostivý“

Česko

Cílem nedávné návštěvy Benedikta XVI. v Izraeli bylo připravit scenérii pro krásný obraz papeže, říká Jicchak Eldan, který měl přípravu této události na starosti.

* LN Jak s časovým odstupem jako šéf protokolu hodnotíte návštěvu papeže Benedikta XVI.?

Hostil jsem v Izraeli mnoho hostů, včetně prezidenta Spojených států nebo významných evropských státníků, avšak návštěva papeže, který je nejen hlavou vatikánského státu, ale i katolické církve, byla nejnáročnější. Musel jsem zajistit jeho program, včetně dvou mší – jedné v Jeruzalémě a druhé v Nazaretu – a mnoha dalších akcí a setkání. Prostřednictvím televize se přitom díval celý svět. Při pobytu takové osobnosti se musíte postarat o miliony různých detailů. Koordinace nám trvala několik měsíců.

* LN Co bylo tedy z hlediska přípravy nejnáročnější?

Každý moment jeho návštěvy byl velmi choulostivý. Jedním z hlavních aspektů ale byla bezpečnost. Izrael žije uprostřed teroristických hrozeb. Museli si jsme si proto být jisti, že zamezíme každému nebezpečí.

* LN Zvýšili jste tedy bezpečnostní stupeň?

Bezpečnostní stupeň byl vyšší než u jakéhokoliv jiného předchozího návštěvníka. Navíc přibyly tisíce a tisíce policistů a stovky dalších lidí z bezpečnostní oblasti. Papeže nehostíme každý den. Vztahy mezi katolickým a židovským světem jsou velmi důležité.

* LN Jak bezpečnostní opatření fungovala v konkrétní situaci, třeba ve chvíli, kdy Benedikt XVI. navštívil Zeď nářků? Na jedné straně jste museli mít vše pod kontrolou, na druhé straně ale musela celá situace působit přirozeným a uvolněným dojmem...

Diskutovali jsme o tom ještě dlouho před tím, než papež přijel. Zapojil se do toho také tým z Vatikánu. Blízko papeže je vždy ochranka. Věděli jsme ale, že se budou dívat televize z celého světa, museli jsme proto zajistit, aby se bodyguardi nepohybovali neustále blízko kolem papeže.

* LN To znamená, že neměli být vidět?

Ano. Potřebovali jsme totiž krásný a nezastíněný obraz papeže, jak přichází ke zdi, dotýká se jí, modlí se a vkládá do ní papír. Korunou naší snahy bylo právě to, že papež skutečně přišel ke zdi sám, bez bodyguardů. Ti ale byli všude v okolí, ať už byli vidět nebo ne. Celá oblast musela být vyklizena. Lidé nemohli ke zdi přijít půl hodiny před návštěvou papeže a půl hodiny po ní.

* LN Překvapilo vás v souvislosti s návštěvou něco?

Ano, jistě. Musel jsem se naučit nové věci. Hlavně kvůli rozhovoru s papežem. Byl jsem první, kdo na letišti vystoupil po schodech letadla a přivítal ho. Musel jsem se třeba naučit, že je nutné ho oslovovat Vaše Svatosti. Naše pravidla protokolu jsou taková, že pokud přijede návštěvník, tak je jediný, kdo vystupuje z letadla, další jdou posléze oklikou. Nyní nás ale požádali, aby nejprve vyšel sám a za ním šéf vatikánské administrativy spolu se zbytkem delegace. Při takové návštěvě je důležitý kompromis s hostem.

* LN Co jste papeži řekl?

Řekl jsem mu, že se na něj lidé v Izraeli těší. Vysvětlil jsem mu, co ho dále čeká. Byl velmi milý.

* LN Jak byste srovnal tuto návštěvu s pobytem Jana Pavla II. z roku 2000?

Mnoho věcí bylo stejných jako tehdy, Jan Pavel II. také například celebroval mše. Osobnosti obou papežů jsou však rozdílné. Jan Pavel II. byl velmi komunikativní. My ale hosty jako tyto přijímáme, protože chceme uctít to, co reprezentují.

* LN Kolik peněz tedy návštěva papeže stála?

Šlo o miliony dolarů. Když za námi přijeli lidé z Vatikánu, aby probrali návštěvu, tak navrhli, aby se velká mše konala na pahorku u Nazaretu. Museli jsme proto postavit nový amfiteátr. Všechno, co jsme investovali, se ale vyplatilo.

***

„Izrael žije uprostřed hrozeb. Museli jsme si proto být jistí, že zamezíme nebezpečí.“

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....