Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde hledat okraje reality?

Česko

Pražská Galerie Leica vystavuje fotografie Vladimíra Birguse

PRAHA Fotografie Vladimíra Birguse, který je kromě vlastní tvorby také publicistou, historikem fotografie, pedagogem a organizátorem fotografických výstav, představuje od těchto dnů pražská Galerie Leica. Výstava se jmenuje Okraje reality Vladimíra Birguse a potrvá do 17. května.

Vladimír Birgus vytváří svůj hlavní fotografický cyklus s názvem Cosi nevyslovitelného nepřetržitě od roku 1973. Název odkazuje ke specifickému pohledu na svět, bránícímu se zaznamenávání společenských situací a politických událostí nebo komentování zachycených skutečností, tolik častému v současné dokumentární tvorbě. Miniaturní události Na první pohled vyprávějí fotografie Vladimíra Birguse o miniaturních událostech odehrávajících se v nejroztodivnějších místech světa, ale při podrobnějším pohledu vyprávějí především o současné globalizované společnosti, žijící v neustálém spěchu, o samotě v davu, o kontrastech mezi sny a skutečností. Na souboru Cosi nevysvětlitelného pracuje Birgus od dob studií na FAMU.

Fotografuje obvykle v zahraničí, neboť tam má čas, kterého se mu v Praze nedostává. Lidé jsou na jeho snímcích často zachyceni obrácení zády, s pohledem upřeným do dáli, cloní si oči, aby lépe viděli. Zasaženi něčím mimo obraz sledují to, co divák nevidí. Většinu snímků lze vnímat jako pocity z velkoměst - vypovídají i o smutku, pocitu vykořenění či osamělosti člověka uprostřed davu.

Vladimír Birgus působí jako vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Je autorem a spoluautorem 25 knih, byl kurátorem mnoha výstav. S Janem Mlčochem sestavil expozici Česká fotografie 20. století, která je do 26. července otevřená v Bonnu.

Autor:

Rodinný dům, 5+kk, 285m2, Úštěk - Českolipské předměstí, okr. Litoměřice
Rodinný dům, 5+kk, 285m2, Úštěk - Českolipské předměstí, okr. Litoměřice

Sídliště pionýrů, Úštěk - Úštěk-Českolipské Předměstí, okres Litoměřice
4 550 000 Kč