Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kde jsou pracovní příležitosti

Česko

„Zkouška dospělosti“ či vyšší stupeň dokončeného vzdělání je již za vámi.

Zmapování trhu práce vám pomůže ohodnotit svou šanci prosadit se s nově nabytým potenciálem.

Čerství absolventi mají na trhu práce poměrně velké šance se uplatnit, konkrétní příležitosti se liší podle oboru. Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že největší nedostatek pracovních sil je v oblasti výpočetní techniky, technických pracovníků, odborných ošetřovatelů a zdravotních sester či odborných administrativních pracovníků.

„Pokud bychom hovořili výslovně o vysokoškolských absolventech, s problémem se potýkají zejména technické obory, to však není případ jen České republiky, jde o problém celosvětový,“ vysvětluje Dana Kučerová z personální agentury Manpower.

To, že lidské zdroje nejsou schopné nasytit poptávku, je zřejmé také ze zprávy o pracovním trhu EU za druhé čtvrtletí letošního roku, kterou zveřejnila Evropská komise. Podle ní Česká republika patří v Evropské unii k zemím, kde zaměstnavatelé nejvíc postrádají pracovní sílu. Podobně jsou na tom Německo, Kypr a Nizozemsko. Z pohledu čerstvého absolventa tak můžeme mluvit o relativní výhodě při hledání práce.

Výhodou zůstávají jazyky O nedostatku kvalifikovaných pracovních sil se však hovoří na všech frontách. „Nejvíce vnímáme nedostatek zájemců na pozicích vývojářů a programátorů, vedoucích výroby, manažerů kvality a projektových manažerů, obchodních zástupců, logistů a účetních s dovedností anglického a německého jazyka,“ podotýká Renata Šťastná z personální agentury Axial.

Technický vývoj, především pak v oblasti IT, a s ním spojená potřeba jazykové výbavy jsou hlavními činiteli na pracovním poli a právě tato skutečnost nahrává těm absolventům, kteří jsou v této oblasti perspektivní a disponují znalostí jednoho až dvou cizích jazyků.

Nezaměstnanost absolventů Více či méně uspokojivě působí ukazatele uplatnitelnosti čerstvých absolventů škol. Zatímco celková nezaměstnanost z dubna letošního roku je na hranici 5,2 procenta, vysokoškolští absolventi si stojí lépe. S pouhými 2,5 procenta nezaměstnanosti jsou nejvíce zaměstnanou skupinou. U studentů, kteří dosáhli vyššího odborného vzdělání (včetně konzervatoří), je nezaměstnanost 5,5 procenta a mezi absolventy středního odborného vzdělání s maturitní zkouškou činí 5,7 procenta. Míra nezaměstnanosti graduovaných klesla v porovnání s průzkumem v dubnu loňského roku u všech těchto kategorií.

Uplatnění závisí na oboru Podíváme-li se na nezaměstnanost v konkrétních oborech, pak můžeme konstatovat, že u technických oborů nastalo výrazné zlepšení situace. Např. strojaři či absolventi elektrotechnických oborů s maturitou mají velmi dobré postavení. Výrazně se zlepšila situace v rámci stavebních oborů i v oblasti gastronomie, hotelnictví a turismu. S „nadprodukcí“ absolventů se setkáváme v oboru ekonomickém, ovšem pouze mezi středoškoláky. Jejich kolegů s vyšším vzděláním se problém netýká.

Krom odlišností oborových se uchazeč o zaměstnání jistě setká i s regionální rozrůzněností poptávky. Při jisté míře snahy však najdou absolventi nejrůznějších oborů uplatnění téměř kdekoliv.

***

Práci můžete hledat nejen na internetu

Jste čerstvými absolventy školy, prázdniny už dávno skončily, a vy stále nevíte, kde byste našli uplatnění? Způsobů, jak si najít dobrý job, jsou spousty. * Nejrozsáhlejší databázi přináší internet. Z pohodlí svého domova můžete snadno zjistit, jaká je situace nabídky práce konkrétně ve vašem okolí. Výhodami internetového vyhledávání práce je 24hodinová dostupnost a s ní spojená stálá aktualizace nabídek. Příklady pracovních serverů: - www.jobdnes.cz - www.kariera.cz - www.prace.cz * Nabídky v tisku potěší ty, kteří patří mezi stoupence psané podoby věci. Tištěné nabídky práce jsou uveřejňované v denním tisku, specializovaných novinách i v některých časopisech. Nabídky v časopisech bývají zaštítěny oborovým zaměřením daného periodika, tj. v časopise věnovaném zemědělství budou asi těžko hledat uplatnění třeba absolventi humanitních oborů. Úskalí přináší časová náročnost, kdy musíte procházet větší množství regionálně neutříděných inzerátů. Je ale také zapotřebí dávat si pozor, nenechte se ovlivnit uveřejněním možnosti vysokého výdělku, kde v inzerátu najdete pouze telefonní číslo bez hlavičky společnosti, takové inzeráty jsou nevěrohodné.

* Najděte práci přímo. Máte vysněnou pozici v určité firmě a už dopředu víte, že žádný inzerát by vás neoslovil? Pak je pro vás zbytečné trávit hodiny nad kroužkováním inzerátů v novinách. I když „vaše“ společnost zrovna nehledá nové pracovníky, nic vám nebráni oslovit ji přímo. Buďte však dobře připraveni, připravte si argumenty, proč by s vámi měla firma počítat v dalších krocích svého působení, napište kvalitní CV a motivační dopis a zkuste štěstí. Lze také rovnou zavolat - v těchto případech je možné, že se na vás štěstí obrátí okamžitě. Častější jsou však případy, kdy musíte být vytrvalý. Možnost práce ve vysněné firmě je ovšem lákadlem a nezřídka celoživotním ziskem. * Rozhoďte sítě. Jste skeptický vůči inzerátům? Svěřte se svým známým a možná právě oni vám pomohou s vykročením do zaměstnání. Tato metoda je poměrně jednoduchá a pokud rozhodíte sítě na ta správná místa, může být i účinná. * Nasměrujte svůj požadavek personální agentuře. Postup vypadá tak, že zájemce kontaktuje personální agenturu, aby mu pomohla v přijímacím procesu. Podle požadavků svého klienta pak agentura vyhledává vhodné volné pozice a nakonec zprostředkuje pohovor. aku

O autorovi| Andrea Kulišanová, redaktorka LN

Autor: