18. července 2011 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kde se léčí nejhůř? VZP zveřejní seznam

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se chystá zveřejnit podrobné srovnání péče v jednotlivých nemocnicích. Nový systém KEP (klinicko-ekonomický profil) ukáže, jak jsou jednotlivé nemoci léčeny, za kolik a kde nemocnice dělají chyby.

Podle Mladé fronty Dnes už dostaly nemocnice data k dispozici, aby se k nim mohly vyjádřit. VZP si od nového systému slibuje mnohamilionové úspory, protože z tabulek například vyplývá, že řada pacientů zůstává v nemocnicích zbytečně.

Informace pro pacienty
Pojišťovna má v plánu zveřejnit jak nemocnice léčí nejčastější zákroky na každém oddělení. Například na chirurgii jde o operace žlučníku nebo kýly, na očním oddělení to je operace šedého zákalu.

Údaje v tabulkách jsou zatím anonymní. "Nejdřív jsme data rozeslali nemocnicím, aby věděly, jak na tom jsou ve srovnání s jinými, a měly šanci se k tomu vyjádřit. Pak to pošleme krajským úřadům a to už nebude anonymní," řekl šéf VZP Pavel Horák. Podle něj se informace určitě dostanou i k pacientům.

POJIŠŤOVNY NEBUDOU UŽ JEN TRAFIKAMI POLITIKŮ

Vedení nemocnic se zatím k celému systému staví zdrženlivě. "Pacientovi to nepomůže, jsou to zavádějící čísla a nejsem si jist, jestli ten systém umí odfiltrovat těžké případy nebo zohlednit vyjímečnosti, které zkreslují výsledky," sdělil deníku šéf Asociace nemocnic Eduard Sohlich. Podle Horáka však systém i tyto věci dovede. Data prý vycházejí z toho, co nemocnice vykazují a žádají proplatit.

Ministerstvo zdravotnictví plány VZP schvaluje, systém KEP je totiž šancí zrušit velké množství lůžek tam, kde to má smysl.

ČTK, Lidovky.cz

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz