Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Bývalá první dáma ANO Kleslová se uměla zajistit

Česko

  17:31
PRAHA - Radmila Kleslová ohlásila konec ve vedení ANO, prý chce mít klid. Server Lidovky.cz proto výjimečně otevírá text LN, který mapoval její politicko-ekonomická angažmá.

Kdo je Radmila Kleslová? foto: Lidové noviny

Stále ještě nejmocnější žena pražské politiky Radmila Kleslová vládne personáliím v hlavním městě. Alespoň ve svém hnutí ANO. Umí toho i využít ve svůj prospěch.

Současná pražská primátorka Adriana Krnáčová si se svou kolegyní a předsedkyní pražské organizace hnutí ANO Radmilou Kleslovou příliš nerozumí. Dohadovaly se spolu například i o to, koho dosazovat do dozorčích rad – zda odborníky, nebo politiky. Spor prohrála primátorka. Kromě toho, že nominace ANO do městských firem schvaluje Kleslová, ve dvou z nich si zajistila i angažmá. To jí přitom může vydělat až miliony korun ročně.

Radmila Kleslová rezignovala na funkci místopředsedkyně hnutí ANO

V červnu tak zasedla v orgánech Pražské teplárenské. Od stejné doby působí i v dodavateli elektřiny Pražská energetika (PRE). Obě jsou prostřednictvím holdingových společností částečně ve vlastnictví hlavního města Prahy, majoritně je ovládají soukromé firmy.

Podívám se, a neřeknu

Přesnou sumu, kterou bude za svoje angažmá dostávat, Kleslová nesdělila. „Nevím to, musím se podívat doma do papírů,“ řekla. Pak ale otočila: „Nemyslím si, že je moje angažmá v těchto firmách něčím specifické oproti jiným členům představenstev či dozorčích rad.“

Pražská teplárenská dodává teplo zhruba do 270 tisíc domácností. Ovládají ji společnosti, které patří do impéria EPH, zosobněného miliardářem Danielem Křetínským. Kleslová je od června členkou představenstva společnosti. Z výročních zpráv lze vyčíst, že za loňský rok si pět členů představenstva Pražské teplárenské rozdělilo na odměnách a bonusech přes deset milionů korun. O rok dříve si čtyři členové přišli na necelých deset milionů.

Na řádově podobný výdělek by si Kleslová měla přijít i v PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Většinu akcií ovládá německá firma EnBW Energie Baden-Württemberg AG, magistrát je menšinovým spoluvlastníkem. Kleslová je v PRE od letošního června předsedkyní dozorčí rady.

Kdo je Radmila Kleslová?
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová očichává údajné zvláštní vydání časopisu...

Z výkazů společnosti přitom vyplývá, že dvanáct členů dozorčí rady si mezi sebou předloni rozdělilo odměny ve výši 20,5 milionu korun. Loňská čísla jsou trochu zamlžená, protože firma uvádí jen souhrnné číslo za představenstvo, dozorčí radu a závodní radu, kdy si 21 lidí rozdělilo 45 milionů. Aktuálně má pak dozorčí rada osm členů.

Výši odměn jednotlivých členů nechtějí firmy komentovat. „Údaje o výši odměn členů statutárních orgánů neposkytujeme,“ řekl LN tiskový mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Mluvčí PRE Petr Holubec nicméně potvrdil celkovou sumu, kterou firma na odměnách vyplatila.

Pravidla dosazování

O tom, jak budou politici do statutárních orgánů dosazováni, existuje mezi koaličními stranami pražského magistrátu dohoda. Ve strategických firmách by mělo, pokud je to možné, získat dva posty hnutí ANO, po jednom koaliční Trojkoalice a ČSSD a jeden post by měl obsadit zástupce opozice.

O tom, kdo bude v jednotlivých organizacích zastupovat ANO, nerozhodují v hnutí jeho pražští zastupitelé, členové rady či primátorka Adriana Krnáčová, nýbrž krajská organizace. A její předsedkyní je právě Kleslová.

ZVĚŘINA: Kleslová v Praze je smutnou vizí Česka pod vedením ANO

„Personální nominace za hnutí do orgánů a organizací hlavního města Prahy projednává klub. Personální nominace hnutí na uvolněné funkcionáře schvaluje krajské předsednictvo hnutí. Personální nominace v ostatních případech schvaluje předseda a místopředsedové Krajské organizace Praha,“ stojí ve statutu klubu zastupitelů hnutí ANO, který mají LN k dispozici. „Usnesení Krajského předsednictva Praha jsou závazná pro klub a jeho členy,“ píše se v dokumentu strany, pod kterým je podepsána rovněž Kleslová.

Kleslová se o sebe přitom uměla postarat i v minulosti. Od listopadu 2013 až do letošního května dostávala jako předsedkyně představenstva Pražské teplárenské Holding, což je je jedna z firem, které drží akcie Pražské teplárenské, plat více než 56 tisíc korun měsíčně. Vyplývá to z její smlouvy založené v obchodním rejstříku. Ta jí zároveň zajišťuje tantiémy, pokud o nich rozhodne valná hromada.

Političce navíc na účet přichází každý měsíc odměna od ČEZ ve výši sto tisíc korun. Smlouva na právní služby kvůli mediálnímu tlaku skončí k poslednímu září. Pro společnost, která je ze 70 procent ve vlastnictví státu a státní podíl spravuje ministerstvo financí Andreje Babiše, Kleslová pracovala již od roku 2000. Jaké odměny jí náležely v minulých letech, není známo.

ZVĚŘINA: ‚Makání‘ s pachutí. Paní Kleslová přibližuje ANO k ostatním partajím

V minulosti měla Kleslová kontrakt také na právní služby například u Českých drah. Tady pobírala podle serveru Aktuálně.cz 40 tisíc korun měsíčně. Smlouvu měla od roku 2011 na dobu neurčitou. Pro státní organizaci přestala pracovat letos, stejně jako pro další státní firmu Čepro, kde pracovala od roku 2005. Smlouvu měla i v pražském dopravním podniku za éry bývalého ředitele Martina Dvořáka. V roce 2010 tam inkasovala 192 tisíc korun.

Kleslová sice mluví o tom, že společnosti zastupovala její advokátní kancelář, nicméně u advokátní komory je vedená jako samostatná advokátka. „To znamená, že může mít nějakého koncipienta. Ti můžou být maximálně tři,“ vysvětluje tisková mluvčí komory Iva Chaloupková. Ani k tomu se Kleslová vyjadřovat nechce: „Tohle je už skutečně moje věc, kolik mám zaměstnanců a kolik mám spolupracujících advokátů. To není veřejná informace.“

Trafika za hlasování?

Kromě Kleslové má místo v dozorčí radě Pražské energetiky například i Monika Krobová Hášová. Zastupitelku, která byla zvolena za TOP 09, dosadila do PRE její – dnes už bývalá – strana. Hášová od svého vystoupení z TOP 09 podporuje pražskou koalici, která má v zastupitelstvu těsnou většinu jednoho hlasu.

Díky Hášové tak koalice v lednu na zastupitelstvu prohlasovala tendr na svoz odpadu. Hášová „nahradila“ náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ), který pro návrh ruku nezvedl. Zastupitelka v dozorčí radě PRE setrvala i poté, co byli z většiny dozorčích rad její bývalí kolegové z TOP 09 odvoláni.

Hášová nechce výši svého měsíčního příjmu v PRE nijak komentovat s tím, že podepsala povinnost mlčenlivosti. Podle ní to ale není nijak veliká částka. „Už jsem to s nimi řešila, ale částku zveřejnit nemůžu,“ tvrdí Hášová.

Smlouva Kleslové se společností ČEZ za 100 tisíc skončí ještě v září

Další politici jsou v dozorčí radě i ve druhé společnosti, kde zasedla Kleslová. VPražské teplárenské je například současný zastupitel v Praze 5 za ANO Petr Lachnit nebo místostarosta městské části Praha-Čakovice Daniel Kajpr. Oba LN sdělili, že měsíčně pobírají odměny necelých dvacet tisíc korun hrubého. To jsou ovšem částky bez odměn navázaných na výsledek hospodaření. Z výročních zpráv vyplývá, že šestičlenná dozorčí rada si loni i předloni rozdělila bonusy ve výši tří milionů korun.

V dalších městských firmách působí mimo jiné šéf Trojkoalice Petr Štěpánek jako předseda dozorčí rady v Pražských službách, stejný post má radní pro majetek za ANO Michal Hašek v Pražské plynárenské. V dozorčí radě mateřské Pražské plynárenské Holding je volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík.

Radmila Kleslová se narodila roku 1963 ve Vysokém Mýtě. Vzděláním advokátka působila v mnoha dozorčích radách už v 90. letech – například v Unipetrol Trade nebo IDS Praha. Od roku 1993 až do loňského února byla členkou ČSSD. Ještě v roce 2014 se stala předsedkyní pražské organizace hnutí ANO, v roce 2015 místopředsedkyní hnutí. S Andrejem Babišem Kleslová spolupracovala už v době, kdy působila v dozorčí radě jeho Kosteleckých uzenin. Od roku 2014 je starostkou Prahy 10. V 80. letech byla mimo jiné zaměstnankyní ministerstva vnitra, ve spisech je vedena jako rozvědčice StB. Sama tvrdí, že takovou nabídku odmítla.

Našla jsem Peroutkův článek, tvrdí starostka Kleslová. Národní knihovna: Je to podvrh

Hlavní město Praha drží podíl ve firmě Pražská energetika prostřednictvím společnosti Pražská energetika Holding. Majoritně Pražskou energetiku ovládá německá firma EnBW Energie Baden-Württemberg AG. Kleslová je od června předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky.

Pražská teplárenská je dceřinou společností Pražské teplárenské Holding. V něm má podíl hlavní město Praha. Majoritně Pražskou teplárenskou ovládají firmy z impéria EPH, reprezentovaného miliardářem Danielem Křetínským – PT-Holding Investment a NPTH.Kleslová je členkou představenstva Pražské teplárenské.

Autoři: