Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kdepak slavit. Mají práci

Česko

Inaugurace – Obama začne v úřadě zostra

Barack Obama chce mít už ve středu na stole vylepšený plán na záchranu ekonomiky

WASHINGTON/PRAHA Až dnes Barack Obama složí prezidentskou přísahu, odpojí se z jeho doprovodu zhruba dvacítka lidí, nasedne do stranou přistavených vládních limuzín a vyrazí úřadovat. Ani další Obamovi poradci nebudou mít příležitost vychutnat si oslavy. Prý se zúčastní nanejvýš následného slavnostního oběda a pak i oni zamíří do svých kanceláří v Bílém domě. Času zkrátka není nazbyt.

Obama a jeho lidé musejí co nejrychleji začít řešit tři klíčové problémy – ekonomickou krizi, situaci na Blízkém a Středním východě a vězení na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Prezident na nich začal „pracovat“ už před několika týdny – především na plánu, jak pomoci stagnující ekonomice.

Číslo jedna: ekonomika A tím i zahájí svou práci v úřadu. Na středu, které už se přezdívá „Den Jedna“, má naplánovanou schůzku se svými poradci přes ekonomiku. Chce s nimi probrat poslední úpravy plánu, o kterých v uplynulých dnech intenzivně jednal s kongresmany.

Cílem strategie je zajistit Americe práci. Balík regulí, který stát přijde úhrnem na víc než 800 miliard dolarů, má zastavit rostoucí nezaměstnanost. V tomto ohledu se Obama ocitá v podobné situaci, kterou musel řešit ve třicátých letech minulého století prezident Franklin D. Roosevelt.

Číslo dvě: války Na středu má Obama naplánovanou rovněž schůzku s poradci v otázkách národní bezpečnosti. Téma? „Další vývoj v Iráku a v Afghánistánu,“ řekl serveru Politico jeden z Obamových poradců. Co se Blízkého východu týče, bude prý Obama „jednat rychle“, slíbil v rozhovoru pro televizi CNN jeho poradce David Axelrod. Víc ale neprozradil.

Číslo tři: zavřít Guantánamo V „Den Jedna“ dojde i na direktivy, které vejdou v platnost okamžitě, aniž by je musel schvalovat Kongres.

A jedna z prvních se prý bude týkat Guantánama. Obama už v předvolební kampani sliboval, že se zasadí o to, aby bylo neslavně proslulé vězení pro zajatce z Iráku a Afghánistánu co nejrychleji uzavřeno.

Prezidentova direktiva je ovšem jedna věc a realita jiná. Než z vězení vyjde poslední vězeň, bude to ještě nějakou dobu trvat. Nejprve bude nutné zajistit vězňům novou „sociální existenci“ a to není jen na Američanech, ale i na jejich spojencích. Britové už sice naznačili, že by vězně přijali, ale jen několik. Ostatní evropské země zatím mlčí.

Autor: