Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kdo brzdí opravu vily Tugendhat

Česko

BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Jediný, kdo má právo rekonstruovat vilu Tugendhat, je architekt Mies van der Rohe, prohlásil brněnský primátor Roman Onderka, když byl tázán, proč město nevybralo k rekonstrukci vily tým architektů Ludvíka Gryma, Jana Sapáka a Jindřicha Škrabala.

Jejich tým se totiž v soutěži o rekonstrukci vily umístil jako druhý. Vstup vítězné firmy Omnia do soutěže prohlásil Nejvyšší správní soud za nezákonný a antimonopolní úřad nařídil provést nový výběr. Město ale soutěž raději zrušilo. Prý má na takové rozhodnutí nárok. K rekonstrukci chce najmout stavební firmu, která si architekty vybere sama. Jedná se o právní kličku, která učiní celou záležitost maximálně netransparentní. Postup města neurychlí opravu, naopak. Tím, že se brání výběru architektů z uskutečněné soutěže, dává prostor k novým právním sporům. Žaloba architektů rekonstrukci zablokuje.

Začátek prací na jaře je iluzorní.

Spor přinese mezinárodní ostudu.

Zakladatel rodinné firmy Omnia Zdeněk Tichý se nemohl prokázat potvrzením o architektonické autorizaci.

Vystudoval na strojnické fakultě topenářství, nikoliv architekturu. Po prokázání nezákonnosti jeho vstupu do soutěže Jan Sapák vyhrál i soud s Omnií, která ho žalovala za poškozování dobrého jména. Prokázal i to, že jeho výroky o zmanipulování soutěže byly pravdivé a že přístup Omnie k opravě vily si nezadá s výtvory plastických chirurgů na tváři Michaela Jacksona. Omnia se totiž začala sondami probíjet k patkám ocelových sloupků vily. Statické potíže má pouze schodiště vily. Údajně se nyní spekuluje o vyhlášení havarijního stavu vily, ač je havarijní spíše systém městských zakázek.

Tichý působil jako šéf technického oddělení magistrátu. V roce 1990 kandidoval za moravisty, kteří komunální volby v Brně s přehledem vyhráli. Tichý, jehož portréty byl ověšen celý „štatl“, se pak po dohodě s novým primátorem stal pracovníkem magistrátu. Po extrémně předraženém zadání stavby trolejbusové vozovny se odehrál největší korupční skandál v Brně let devadesátých. Jako poradce investičního odboru působil na magistrátu až do roku 2002. Právě tehdy se začalo vážně jednat o přípravě rekonstrukce vily Tugendhat. Podivuhodná spojitost, kdy firma bývalého zaměstnance falešně vítězí - a je poté magistrátem Brna do posledního dechu bráněna. A to bez rozdílu toho, jestli na radnici vládne ODS nebo ČSSD. Opravu vily nezdržují spory mezi architekty, ale arogance úřednické moci doposud nepřivyklé soudnímu vymáhání spravedlnosti. Otázkou též zůstává, jak město z Omnie vymůže proinvestovaných devět milionů.

Podle primátora Onderky jen mrtvý autor může vilu rekonstruovat. Bohužel, pokud klasik funkcionalismu primátora ze záhrobí osloví, nebude s to se s ním domluvit. Onderka totiž žádným cizím jazykem nevládne a Mies van der Rohe neuměl česky.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| ROMAN KRIŠTOF publicista

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...