Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo bude autorem Knihy roku?

Česko

Vítězové v jednotlivých kategoriích osmého ročníku knižních cen Magnesia Litera budou známi již dnes večer. Stejně tak se dozvíme, které dílo získá titul Kniha roku. To vše na slavnostním večeru ve Stavovském divadle, kterým provede herečka Aňa Geislerová. Česká televize jej odvysílá o den později, tedy v neděli od 20 hodin na ČT 2.

Jakmile budou vítězové oznámeni, bude se už převážně debatovat o tom, zda cenu přece jen neměl dostat někdo jiný z nominovaných. Dnes je ale ještě také možnost se zamyslet nad tím, zda porota vybrala vhodně trojice nominovaných.

Největším překvapením patrně bylo to, že se do nominací na Literu za prózu nevešel kritikou ceněný a čtenáři hojně kupovaný román Terezy Boučkové Rok kohouta. Že by toto dílo handicapoval v očích porotců právě jeho čtenářský úspěch?

Další výraznou prózou loňského roku byl román Tomáše Zmeškala Milostný dopis klínovým písmem. Ten se objevil mezi nominovanými na Literu za prózu, jako debut však mohl jistě figurovat i mezi kandidáty na Literu pro objev roku.

Napravené opomenutí.

V básnické kategorii pak zcela chybí zástupce mladší generace. A přitom minimálně nominaci by si jistě zasloužil Vít Janota za svou sbírku Miniová pole.

Složitou úlohu má vždy porota hodnotící překladové knihy, i pro jejich vysoký počet. Navíc se vedle kvality překladu snaží přihlédnout rovněž k hodnotě samotného díla. Letos tak nechala stranou překlad románu Laskavé bohyně Jonathana Littella od Michaly Markové či antologii „francouzských prokletých básníků 20. století“ Bytosti schopné zemřít, která je společným dílem Václava Jamka, Petra Zavadila a Erika Lukavského.

Knihou roku LN 2008 se stal poslední díl Lexikonu české literatury. Opomenutí tohoto projektu v nominacích na Literu za nakladatelský čin bylo „napraveno“ nyní tím, že jeho redaktoři získali Literu za přínos české literatuře.

***

Nominace pro výroční knižní ceny MAGNESIA LITERA 2009

LITERA za prózu

Michal Ajvaz: Cesta na jih (Druhé město) Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř (Revolver revue) Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem (Torst)

LITERA za poezii

Bohumila Grögerová: Rukopis (Pavel Mervart) Karel Šiktanc: Vážná známost (Karolinum) Jana Štroblová: Lament (Akropolis)

LITERA za naučnou literaturu

Miloš Anděra: Národní parky Evropy (Slovart) Vojtěch Kolman: Filosofie čísla (Filosofia) Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence.

Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (Argo)

LITERA za knihu pro děti a mládež

Alena Ježková: Prahou kráčí lev (Práh) Pavel Šrut: Lichožrouti (Paseka) Oldřich Růžička: Tajemství slavkovského pokladu (B4U Publishing)

LITERA za publicistiku

Radka Denemarková: Smrt nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (Host) František Štorm: Eseje o typografii (Revolver revue) Erik Tabery: Hledá se prezident (Respekt)

LITERA za překladovou knihu

Sándor Márai: Deníky I. a II. (překlad Ester Sládková a Dana Gálová, Academia) Carl-Johan Vallgren: Příběh podivuhodné lásky (překlad Zbyněk Černík, dybbuk) Joao Guimaraes Rosa: Burití (překlad Vlasta Dufková, Torst) LITERU za přínos české literatuře dostali autoři Lexikonu české literatury Vladimír Forst, Jiří Opelík a Luboš Merhaut.

hlavní cena Kniha roku bude vybrána z nominovaných titulů

LITERA za nakladatelský čin

Josef Koudelka: Invaze 68 (Torst) Spisy Františka Langera (Akropolis/Divadelní ústav/Kvarta) Josef Váchal: Šumava, umírající a romantická (Paseka)

LITERA pro objev roku

Pavel Göbl: Tichý společník (Dauphin) Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána (Meander) Jakub Řehák: Světla mezi prkny (fra)

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER (45 - 55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč