12. února 2008 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo bude bručet?

Ministr vnitra Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Ivan Langer | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Při víkendovém fiasku s prezidentským hlasováním neudržel Ivan Langer nervy na uzdě a vynadal kolegovi ve vládě Martinu Bursíkovi za „nenávistný projev“ vůči Václavu Klausovi.

Langrovu zlobu na Hradě zachytily kamery TV Nova: „Tak já ti povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet,“ hřímal rozčilený Langer na Bursíka, který na jeho slova nijak nereagoval.

Slova ministra vnitra o „bručení“ nepříjemně překvapila členy Strany zelených. „Já nevím, jestli se to takhle přesně událo, ale zní to samozřejmě děsně. Nevím, za co by kdo měl jít sedět,“ reagoval pro LN poslanec zelených Přemysl Rabas.Oběť Langrovy „výhrůžky“ Martin Bursík se včera snažil celý konflikt bagatelizovat. „Pro mě to cosi vypovídá o mém kolegovi z vlády. On tím ventiloval nějaký svůj problém, valil do mě nějaké věci, já jsem zůstal klidný,“ popsal svou verzi incidentu Bursík.

A reakce ministra Langra? „Byl to rozhovor mezi čtyřma očima,“ řekl včera LN. Nelíbí se mu, že se jeho rozčilený výlev dostal na obrazovku. „To je vrchol špiclování za hranicí vkusu,“ prohlásil.

Lidé z ODS říkají, že Langrovi jenom ujely nervy. „Přál bych si, aby to příliš nepoškodilo vztahy v koalici,“ poznamenal místopředseda ODS Petr Bendl.

Langrův výpad vůči Bursíkovi nechtěl komentovat ani ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten podle záznamu stál jen malý kousek od obou ministrů.
Přesto podle svých slov Langrovým slovům nerozuměl. „Je pravda, že jsem stál poblíž, ale neslyšel jsem je. Nemám ve zvyku poslouchat cizí hovory,“ sdělil LN Nečas.

Na incident mezi Langrem a Bursíkem zareagoval předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Ten požaduje, aby ministr vnitra své výroky přijatelným způsobem vysvětlil, nebo aby rezignoval na post ministra vnitra.
„Vzhledem k okolnostem, které celou volbu provázely, jsou výroky z úst ministra vnitra o tom, že někdo za podporu Jana Švejnara „půjde bručet“, dalším důkazem o bezprecedentním nátlaku a nedemokratických praktikách některých představitelů ODS a vlády na volitele Jana Švejnara,“ píše Paroubek v tiskovém prohlášení, které včera rozeslal médiím. Podle vůdce opozice budí Langrova slova „závažná podezření buď o zastrašování, či v horším případě o snahách zneužít policii ke kriminalizaci politických oponentů“.

Ministr vnitra ale LN zdůraznil, že svými slovy nechtěl nikoho vydírat ani zastrašovat. „To rozhodně ne, to by mohlo napadnout jenom idiota,“ popřel Langer myšlenku, že by někomu skutečně vyhrožoval vězením. „Je mi úplně ukradené, co si o tom kdo myslí,“ dodal Langer.

Bursík: Agresivně vystupovala ODS
Výpad ministra vnitra na Bursíka zachytily kamery poté, co bylo páteční zasedání obou komor parlamentu u konce. Langer označil za pochybení, že jeho slova pronikla do éteru i po skončení jednání. „Mělo to být uděláno podstatně profesionálněji. Mikrofony jsou zapnuté, když se jedná. Pakliže se nejedná, měly by být vypnuté. Každý má právo na špetku soukromí,“ míní Langer.

Sám se však podle svých slov nebude zasazovat o to, aby se při příštím hlasování o hlavě státu použila jiná zesilovací technika. „Je mi to jedno. To je věcí kanceláře sněmovny, jak to zařídí,“ odpověděl Langer na dotaz, jestli bude požadovat na příští zasedání jiné mikrofony.

Prezidentská volba tak zřejmě ještě více vyhrotila už tak dost zjitřené vztahy obou koaličních stran. To připustil i středočeský hejtman Petr Bendl. „Většina lidí v ODS byla překvapena mírou útoků zelených na našeho prezidentského kandidáta,“ uvedl Bendl.

Předseda Strany zelených Martin Bursík však s tímto tvrzením nesouhlasí. „Ty vztahy se vyhrotily jednostranně. Agresivně vystupovala ODS, my jsme zachovali klid a soliditu,“ řekl LN Bursík. Svůj projev před prezidentskou volbou, který zřejmě členům ODS vadil, označil za vyvážený.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.