Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Kdo je klíčový manažer?

Česko

Banky zavádějí systém odměn, který nařizuje EU. Nevědí ale, koho přesně se to týká

PRAHA Na konci loňského roku Česká národní banka narychlo sepsala vyhlášku, která bankám nařizuje, jak mají odměňovat své klíčové zaměstnance. Norma přitom platí už od 1. ledna tohoto roku.

Pokud by tak centrální banka neučinila, hrozily by České republice sankce. Horkou jehlou ušitá norma, která navazuje na doporučení Evropské unie, ovšem vyvolala vlnu kritiky ze strany bank.

Těm se nelíbí například to, že vyhláška upravuje odměňování pracovníků řízení rizik tak, aby nebyli motivováni výsledky celé finanční skupiny.

„To je katastrofální. Pracovník schvalující úvěry pak nemůže nic získat tím, když úvěr schválí, a nemůže nic ztratit tím, když úvěr zamítne. V důsledku toho spousta firem i domácností ztratí přístup k bankovním úvěrům,“ řekl LN generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman. Dodnes se stále řeší, na koho se vyhláška vztahuje.

„S vyhláškou jako takovou žádný speciální problém nemáme, jediný otazník je nad tím, na koho se má vyhláška vztahovat - tento bod není příliš jasný,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Právě to se podle jeho informací ještě řeší na úrovni bankovní asociace. Tato organizace přesto tvrdí, že diskuse ohledně vyhlášky je už uzavřená a je na každé bance, aby se s ní vypořádala. „Pravidla odměňování se plně vztahují na specifický okruh zaměstnanců, jejichž činnost má významný vliv na celkový rizikový profil banky,“ brání vyhlášku Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB a dodává, že zaměstnanci, kterých se vyhláška týká, byli i demonstrativně vypsaní.

„Takovými pracovníky jsou zejména zaměstnanci ve vrcholném vedení, zaměstnanci ve vnitřních kontrolních funkcích, zaměstnanci a jejich skupiny, jejichž činnost je spojena s podstupováním rizik bankou, a další zaměstnanci, jejichž systém odměňování je obdobný jako u zaměstnanců uvedených pod předchozími body,“ vysvětluje Ondřej Chlada, advokát z kanceláře Randls.

Kompromis se zákoníkem práce Česká spořitelna přesto v současnosti definuje, kterých zaměstnanců se to má týkat.

Problematická je i rychlost, s jakou byla legislativa sepsána a odkdy platí. Banky totiž mají se zaměstnanci uzavřené dohody o odměňování, které jsou v rozporu s chystanou novelizací.

Dnes jsou banky v situaci, kdy se musí podle vyhlášky rychle zařídit. Banky tak hledají kompromis mezi zákoníkem práce a novou vyhláškou. „Nová pravidla budeme samozřejmě respektovat,“ řekla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky, s tím, že konkrétnější informace, jak se podle vyhlášky zařídili, už nelze zveřejnit.

K respektování vyhlášky existuje pádný důvod. „Pokud by se banky rozhodly novou právní úpravu nerespektovat, kromě dalších sankcí by jim bylo teoreticky možné za takové jednání uložit pokutu až do výše 50 milionů korun,“ říká Chlada.

***

Hříšníci vrátí odměny

Znění vyhlášky se poprvé objevilo v listopadu loňského roku.

Bankéřům se mimo jiné nelíbilo, že norma bude platná už od začátku letošního roku. Vyhláška říká, že je třeba klíčovým zaměstnancům banky oddálit pohyblivé složky odměny, popisuje, jak postupovat při nepeněžité formě odměn, a také přikazuje zařadit možnost vrácení už vyplacených odměn.

Autor: