12. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo je tajemný padlý z Pražského povstání? Pozná ho někdo?

Tuto fotografii měl u sebě neznámý padlý z Pražského povstání (sedí uprostřed). Na rubu je jméno Gustav Musil a adresa do okresu Čáslav. Nepoznáte někoho z tohoto snímku? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuto fotografii měl u sebě neznámý padlý z Pražského povstání (sedí uprostřed). Na rubu je jméno Gustav Musil a adresa do okresu Čáslav. Nepoznáte někoho z tohoto snímku? | foto: Archiv

Ani téměř sedmdesát let po konci války nejsou objasněny osudy mnoha lidí, kteří se zúčastnili bojů o Prahu, nebo kteří dokonce padli.

Vojenský historický ústav, který pracuje na soupisu obětí Pražského povstání, pátrá například po jménu neznámého muže, který padl v květnu 1945 v pražské Příbramské ulici.

"Neznámý muž měl u sebe pouze tuto společnou fotografii tří lidí. Náš padlý na ní sedí uprostřed. Na rubu je jméno Gustav Musil a adresa do okresu Čáslav. Tuto adresu jsme prověřili, ale nakonec to bylo bez výsledku," uvedl Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. Dodal, že fotografie nebyla na čáslavské adrese pořízena.

"Byl jsem na adrese, která je na fotografii uvedena, ale přestože to dvakrát vypadalo, že jsem narazil na příbuzné, nakonec to bylo bez výsledku," uvedl Jakl, který doufá, že by při mu při pátrání pomohli i čtenáři serveru Lidovky.cz.

Pomůžete při pátrání?

Pokud byste poznali kohokoli ze staré fotografie, případně věděli cokoli o jejím vzniku, můžete se ozvat serveru Lidovky.cz, který bude poté kontaktovat historiky. Své poznatky můžete posílat mailem na adresu internet@lidovky.cz.

Tuto fotografii měl u sebě neznámý padlý z Pražského povstání (sedí uprostřed). Na rubu je jméno Gustav Musil a adresa do okresu Čáslav. Nepoznáte někoho z tohoto snímku?

Tuto fotografii měl u sebě neznámý padlý z Pražského povstání (sedí uprostřed). Na rubu je jméno Gustav Musil a adresa do okresu Čáslav. Nepoznáte někoho z tohoto snímku?

aniMiloslav Janík, pkPetr Kamberský

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz