Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo má strach z rajské omáčky

Česko

Co s dětmi o promrzlých velikonočních svátcích?

Vezměte je do kina na film Kronika rodu Spiderwicků. Uděláte radost jim i sobě.

Rodinná fantasy Kronika rodu Spiderwicků patří do stejné rodiny jako Zlatý kompas nebo Letopisy Narnie a koneckonců i Harry Potter. Snad jen s tím rozdílem, že se neodehrává v žádné vysněné zemi kouzel, ale v současné Americe. To ovšem neznamená, že by ve spiderwickovském příběhu bylo méně tajemných bytostí a nebezpečí. Usazení v reálném prostoru vytváří atmosféru něčeho důvěrně známého, nečekaně nabouraného tajemnými silami, a hlavně „to“ útočí na trojici hlavních hrdinů zákeřně ze zálohy.

Sourozenci Graceovi se s matkou právě přestěhovali z New Yorku do domu na samotě, který jim odkázala tetička Spiderwicková. Po rozvodu rodičů to byla jejich jediná šance. Bylo jim sice divné, proč je spižírna plná medu a proč měla teta železné zásoby rajčatové omáčky, ale nepřikládali tomu zvláštní význam - než všetečný Jared našel v domě utajenou pracovnu prastrýce Spiderwicka a v ní ještě utajenější encyklopedii říše neviditelných tvorů. Spolu s knihou otevřel Jared i Pandořinu skříňku, z níž vylétla spousta skřítků, skřetů, šotků, elfíků a obrů... Někteří jsou v jádru velcí dobráci, jako třeba skřítek Náprstníček, jenž měl střežit onu knihu. Když jsou v dobrém rozmaru a mají dostatek medu, nechají se i spatřit. Pak jsou tu ale skřeti velice zlí, sloužící obru Mulgrathovi, na ty platí sůl a rajčatová šťáva, jak zjistí Jared v knize... Děti se s nimi také brzy setkají, protože vyslanci říše zla začnou dělat všechno proto, aby celoživotní dílo Arthura Spiderwicka, tedy Klíč k určování kouzelných tvorů, získali. S ním by si totiž mohli zajistit vládu nad celým světem. Na trojici sourozenců teď leží nelehký úkol: uchránit knihu a porazit Mulgratha.

Většina smysluplně vystavěného příběhu se odehrává v domě a jeho bezprostředním okolí, kde je vše do detailu propracované. S nejrůznějšími skřety a skřítky si pečlivě vyhráli odborníci z Lucasovy společnosti Industrial Light and Magic a s tím, aby to celé drželo pohromadě, zase režisér Mark Waters, který se zatím pohyboval spíše na poli romantických komedií. Přechod do žánru fantasy ovšem zvládl velmi dobře, vyprávění odsýpá v dynamickém tempu bez zbytečných prostojů, humoru je tu přesně tolik, kolik je potřeba, a těžiště snímku leží v dramatických scénách.

Souboje dětí se skřety nejsou rozhodně jen tak na oko - přestože je hlavní zbraní rajská omáčka - takže předškolní děti nechte doma. Ty desetileté, ale i starší se budou moci ztotožnit s průšvihářem Jaredem nebo naopak s jeho za všech okolností vyrovnaným dvojčetem Simonem. Oba rozdílné chlapce s přehledem odstínil talentovaný Freddie Highmore alias Karlík.

HODNOCENÍ LN ****

Kronika rodu Spiderwicků (The Spiderwick Chronicles)

USA 2007 Scénář: Karey Kirkpatrick, David Berenbaum, John Sayles Režie: Mark Waters Kamera: Caleb Deschanel Hudba: James Horner Hrají: Freddie Highmore, Sarah Bolgerová, Mary-Louise Parkerová, David Strathaim Distribuce v ČR: Bontonfilm Premiéra: 20. 3. 2008

Klíč k určování kouzelných tvorů

Film Kronika rodu Spiderwicků vznikl na motivy stejnojmenné pětidílné knihy Tonyho Di Terlizziho a Holly Blackové, kterou u nás vydal Knižní klub. Příběhy sourozenců bojujících s neviditelnými skřety a obry jsou osobitou metaforou pro problémy, s nimiž se vyrovnávají děti po rozvodu rodičů. Poutavé a napínavé vyprávění doplňuje půvabná knižní retrografika s kouzelnými ilustracemi, jež propůjčují čtenářskému zážitku specifickou atmosféru. Součástí knižní řady je velká, výtvarně propracovaná publikace Klíč k určování kouzelných tvorů - detailní encyklopedie, která hraje hlavní roli v celém příběhu, tedy i ve filmu.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat