Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Kdo není připraven se bránit, je napaden

Blízký východ

  13:42
PRAHA - Rusko vnímá střední Evropu stále jako území bývalé Varšavské smlouvy, konstatuje náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar foto: Lidové noviny

LN V minulosti jste byl ředitelem organizace Člověk v tísni, což jsou dá se říci aktivisté, dnes stojíte na druhé straně a jedni z nejhlasitějších odpůrců radaru jsou právě aktivisté. Rozumíte jim díky své minulosti v něčem?

Myslím si, že Člověk v tísni býval a stále je konstruktivní aktivismus, takže Člověk v tísni by se k podobnému aktivismu nikdy nepřihlašoval. Já jsem se ve svých názorech, v tom, co se má dělat a nemá dělat, příliš nezměnil a neměl jsem žádný problém přejít z nevládní organizace do státní správy. Ten svět prostě vnímám stejně.

LN Lidem, kteří jsou proti výstavbě radaru, vadí zejména tři věci, že jde o zbrojení, za druhé, že jde o přítomnost cizích vojáků na našem území, a za třetí, že za tím jsou Američané, kteří po válce v Iráku nejsou příliš důvěryhodní. Mohou lidé Američanům věřit, že radar nebude nějakým způsobem zneužit?

My jsme v Severoatlantické alianci a někdy mně ta debata tady připadá taková, jako by Amerika v NATO nebyla, přitom USA jsou tím nejdůležitějším členem aliance, protože bez nich by žádné NATO neexistovalo. Ten antiamerikanismus samozřejmě je i tady, byť daleko menší než v západní Evropě. S Amerikou nemusíme vždy za každou cenu ve všem souhlasit, můžeme ji kritizovat. Spojené státy jako každá země mnohdy dělají chyby a s odstupem času je pak možné posuzovat, jak velké ty chyby byly. Co se týká zbrojení, to je ještě paradoxnější v tom, že toto je obranný systém, a jestliže jakákoliv civilizace či země rezignuje na budování obranných systémů, tak směřuje k zániku, protože ji nikdo nebude brát vážně. My musíme být připraveni se bránit, něco nás to stojí, ale vždycky se to dlouhodobě vyplatí. Ten, kdo není připraven se bránit, ten je také vždycky dřív napaden.

LN ČSSD má několik důvodů, proč je proti radaru. Mluví zejména o neexistenci hrozeb, před kterými nás má radar chránit...

Věřte mi, že my jsme nenaplánovali, že Írán vystřelil rakety zrovna v době, kdy byl radar podepsán. Sám Írán deklaruje, že má rakety s doletem dva tisíce kilometrů a my nemáme důvod mu nevěřit. Nejenže ty rakety vidíme na nejrůznějších radarech, ale Írán je ukazuje dokonce v televizi, v zásadě se s nimi chlubí. A pokud deklaruje dolet dva tisíce kilometrů, tak to není dolet po Blízkém východě, to je raketa, která doletí do Budapešti. A prodloužit dolet rakety z dvou tisíc kilometrů na tři tisíce nebo čtyři tisíce, což už je v zásadě dolet přes celou Evropu, to je samozřejmě technologicky náročné, trvá to, ale do pěti let se to Íránu nepochybně může podařit. Myslím, že to, že Írán ukazuje na veřejnosti, jaké rakety má, tak je v zásadě dobře, protože já už žádné další důkazy k tomu nepotřebuji.

LN A co další výhrada ČSSD, a sice případný negativní dopad radaru na zdraví občanů?

Podívejte se, radar ve Velké Británii je v přírodní rezervaci, ten radar na Marshallových ostrovech je na malém ostrůvku, kde žije několik tisíc lidí, a ti lidé dokonce nechtějí, aby byl přestěhován do Česka. Ten radar má být upgradován, ale softwarově, což znamená, že v zásadě se ještě zlepší to jeho vlastní fungování, i co se týká dopadů na životní prostředí nebo zdraví. Tyto X-band radary, radary na stejném principu, byť o něco menší, jsou na každém letišti. Kdokoliv létá z ruzyňského letiště, tak je přímo sledován tím paprskem podobného radaru při vzletu letadla a při jeho přistání. Samozřejmě že když se postavíte přímo před radar do toho paprsku, tak vám to asi po dlouhé době nebude svědčit, ale ty radary skutečně fungují daleko lépe, daleko zdravěji než radary, které fungovaly v minulosti. Nejsem žádný zdravotník, ale neviděl jsem jediný důkaz toho, že by se nemohlo kolem toho radaru projít.

LN Poslední dobou se mezi lidmi šíří neuvěřitelné množství fám. Podle jedné z nich systém protiraketové obrany nebude schopen ochránit Česko, ale slouží pouze k ochraně USA. Jak to s tím je?

Já nevím, jak je to možné dokazovat zase jinak, než že celá Severoatlantická aliance, 26 zemí, jednoznačně potvrdilo, že je to přínosem pro bezpečnost zemí evropského kontinentu a že je to určeno proti hrozbám raket středního, dlouhého doletu z oblasti například Íránu. Tak samozřejmě není chráněno Turecko, není chráněna část Řecka, není chráněna část západního pobřeží Černého moře, jinak je Evropa chráněna celá. Ta logika toho, jakým způsobem ten systém funguje, je úplně jednoduchá a myslím si, že to nejsou jen fámy, ale že to jsou cíleně šířené dezinformace, které se neustále objevují a jsou naprosto falešné. 

LN Jak je to s tvrzením, ze radar bude muset napájet podzemní atomový reaktor, tedy že vznikne takový nový Temelín?

To je až tak absurdní dezinformace, která myslím také byla cíleně rozšířena, že ji snad ani není potřeba komentovat. Nic takového není potřeba, žádný radar nenapájí atomový reaktor a nebude ho napájet ani tady.

LN A co obavy, že radar bude rušit mobilní telefony a televizi?

Když ten radar neruší mobilní telefony a televize na Marshallových ostrovech a když podobné radary neruší mobily na letištích, tak já si nedokážu představit, že by rušily jakýmkoliv způsobem tady.

LN Pokud bude raketa sestřelena, nehrozí pád jejích úlomků na české území? I toho se lidé obávají...

Tak jednak vždycky je lepší, když spadne úlomek, než když spadne celá raketa, to je pravidlo číslo jedna. Druhá věc je, že ty sestřely jsou v takových výškách a v takových rychlostech, že ty úlomky podle všech modelů, které byly udělány, ukazují jednoznačně to, že ty trosky v zásadě pokračují ve směru letu té útočící rakety a zároveň naprostá většina shoří v atmosféře.

LN Většina tazatelů se v průzkumech staví proti umístění radaru. Zlepší se to? Nemáte pocit, že hájíte něco, co mezi lidmi nemá šanci nikdy uspět?

Já si myslím, že se to nezlepší do té doby, než nastane nějaká katastrofa, než někdy ty rakety na evropské území vystřelí, což si samozřejmě nepřeju, protože doufám, že právě díky existenci toho systému nikdo sem nebude zkoušet podobné rakety vystřelit. Ono ve všech těch průzkumech, když se ptají, jestli má česká vláda udělat něco pro to, aby byli čeští občané chráněni před útokem balistických raket, tak vždycky přes 70 procent lidí řekne ano a v tom samém průzkumu přes 60 procent řekne, že tady nechce mít radar. My bychom chtěli být chráněni, ale zároveň pro to nechceme nic udělat. Myslím si, že je to hluboce pacifistický evropský názor, ty průzkumy by se nelišily v různých evropských zemích. Evropa včetně nás žije v blahobytu a myslí si, že všechny války a hrozby již jsou minulostí a že nic nenastane. Já myslím, že bychom měli být daleko opatrnější.

LN Lidé si totiž myslí, že se jich to bezprostředně netýká...

Ono se nás to samozřejmě bezprostředně teď ještě netýká, ale tady vidíme, že se začalo o radaru a rozmístění třetího pilíře mluvit v roce 2002, teď máme rok 2008 a je uzavřená smlouva, ještě bude chvíli trvat, než bude dokončená ratifikace, a pokud bude úspěšná, tak než se začne stavět. Celý ten systém by mohl fungovat mezi lety 2013 až 2015, to znamená, že od roku 2002 to je přes deset let, než něco takového bude, to je za mnohou představivostí lidí, jaké hrozby mohou být ode dneška za deset let. Když se ale podíváme, jak vypadal svět před deseti lety, tak teď rozhodně není bezpečnější a počítat s tím, že bude určitě bezpečnější za deset let, by se nám rozhodně nemuselo vyplatit. 



LN  LN Jestliže bude radar v České republice vybudován, jaký my budeme mít přehled o tom, co se v tom zařízení děje?

My budeme mít přímo online napojení na ten radar, takže obrázek radaru bude přímo v našem velitelství, stejně tak jako v tom aliančním. Zároveň budeme mít nastálo na místě velitele se svými lidmi, takže budeme mít dokonalý přehled o tom, co se děje na základně, a zároveň přehled o tom, co vidí radar. Ve smlouvě navíc máme zajištěno, že budeme dostávat situační zprávy o tom, co vidí i ty další radary v rámci celého severoatlantického systému.

LN A umožníme i nějaký dohled Rusům? Jak se k tomu stavíme?

My se k tomu stavíme stále stejně, s Ruskem jsme vždycky hovořili velmi otevřeně. Musím říct, že jsem v posledním roce byl víckrát v Rusku než například v Americe. Souhlasili jsme s tím, že Američané jim poskytnou obrázek z toho radaru a udělají mechanismus na výměnu dat s Ruskem. Co se týká té přítomnosti ruských vojáků tady, my jsme řekli jednoznačně, že jsme připraveni tady akreditovat při ambasádě vojenské přidělence nebo diplomaty, kteří budou mít přístup na radarovou základnu a uvidí, co se tam děje. S tímto principem nemáme problém a jsme naprosto přesvědčeni o tom, že to splňuje společně s tou výměnou dat základní pravidla transparentnosti. A pokud někdo požaduje stálou přítomnost, tak to má jako politické gesto, nikoli jako věcný argument, který je vztažen na transparentnost toho systému.

LN Rusové opět po podepsání smlouvy pohrozili odvetou za radar. Vy jste s nimi v nedávné době několikrát jednal. Jsou tyto jejich reakce reflexí toho, co říkají i během těch vašich jednání?

To v zásadě ano, ta jednání jsou někdy detailnější, někdy otevřenější, někdy méně diplomatická, přímým jazykem říkaná, ale v zásadě ty ruské argumenty, co říkají veřejně, tak říkají i nám. My jim zase říkáme naše argumenty. Myslím, že Rusko mnohokrát řeklo zcela nepochybně, o co tady vlastně jde. Ať je ten třetí pilíř ve Francii, v Itálii, v Řecku, Rusko jmenovalo vždy ty země, které jsou v alianci již delší dobu, protože tady samozřejmě jde o geopolitiku a jde o střední Evropu. Rusko totiž toto území stále vnímá jako území bývalé Varšavské smlouvy.

LN Jak by se Rusko mohlo zapojit do projektu protiraketové obrany?

Bohužel často slýcháme z Ruska, že hlavní hrozbou pro ně je Západ, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že si to většina Rusů nemyslí, protože hlavní hrozba Ruska nejde ze západu, ale spíše z jihu či možná z východu. Nepochybně by mělo smysl i ten ruský systém propojit a spolupracovat na celkovém systému. Ale je tady potřeba politická vůle a je tady samozřejmě potřeba mít schopnost po technické stránce propojit ty ruské radary s těmi americkými nebo aliančními, což možná nemusí být úplně jednoduché, na druhou stranu to jistě není něco nepřekonatelného.

LN Proč si Američané vybrali zrovna Česko? Nebylo by výhodnější postavit radar na již existujících základnách v Německu?

Jednak je to otázka vzdálenosti toho radaru od existujícího radaru v Británii, a potom přiblížení se radaru k oblasti toho Středního, Blízkého východu, a skutečně ta střední Evropa je geograficky nejlepší, to pokrytí je maximální. To, jestli by ten radar mohl být v Bavorsku... Asi by z technického hlediska být mohl, na druhou stranu, to je potom otázka pro geology a pro mnohé další, protože záleží také na podloží a není tajemstvím, že české podloží je velmi kvalitní.

LN Pokud jde o vyjednávání Poláků, máte nějaké nové informace?

Myslím, že máme informací dostatek, a to díky naší každodenní komunikaci jak s Poláky, tak s Američany, je to ale věc, na kterou nemohu odpovědět, je to věcí USA a Polska. Nechci to komplikovat tím, že bych říkal, co všechno víme a co si o tom myslíme.

LN Existuje nějaký termín ukončení jednání, nebo mohou Poláci zdržovat, jak dlouho chtějí?

Myslím si, že Spojené státy budou chtít dosáhnout dohody, a pokud to nepůjde, tak budou hledat jiné varianty. Je logické, že Spojené státy nechtějí a nebudou vyjednávat donekonečna.

LN Jestliže vyjednávání v Polsku selžou, nemůže se stát, že by Američané požádali o umístění interceptorů u nás?

Já myslím, že se to nestane.

LN Vědí, že by to neprošlo?

Česká republika ještě za vlády Jiřího Paroubka deklarovala, že interceptory zde neprojdou a že jen radar je možný. Od té doby je naše pozice neměnná. Z technického hlediska by tady ale samozřejmě interceptory být mohly.

LN Nedávno se objevily informace o možném handlu v parlamentu, výměně Lisabonské smlouvy za radar. Není to nešťastné, takto veřejně to propírat? Nebylo by lepší se domluvit někde v ústraní?

Není žádným tajemstvím, že mezi sociálními demokraty je celá řada lidí, kteří s radarem nemají problém, akorát je jim zakazováno se k tomu svobodně vyjadřovat, druhá věc je, že já souhlasím s tím, co prohlásil pan ministr Schwarzenberg, my jsme podepsali v poslední době dvě důležité smlouvy, smlouvu Lisabonskou a smlouvu o radaru. A když jsme nějaké smlouvy podepsali, tak bychom je měli ctít a ratifikovat.

LN Zajímají se sociální demokraté, chtějí od vás informace?

Já vám to řeknu obecněji, já neříkám, že toho vím o celém tom systému a vyjednávání nejvíce, ale asi tady mnoho takových lidí není. To, že by za mnou chodili ministři, poslanci nebo další experti a ptali se mě, jak to funguje, jak to vypadá, jak se vyjednává, se mně prakticky nedělo, byť jsem to nabízel, a to i sociálním demokratům. Nejvíce se vždy zajímal Alexandr Vondra a Mirek Topolánek, ti měli skutečný zájem vždy být pravidelně informováni.

LN A představitelé opozice se nezajímají?

Naprosto minimálně, ale poměrně často jsem informoval například předsedu zahraničního výboru pana Hamáčka.

LN Věříte tedy, že radar ve sněmovně nakonec bude schválen?

Já si myslím, že radar ve sněmovně projde. Česká republika si nemůže dovolit to, že by v tom selhala. Protože to není jen o České republice, ale o celé střední Evropě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!