Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo schválně mlžil o autorství amnestie? Podívejte se na přehled

Česko

  6:00
PRAHA - Veřejnost by měla vědět, kdo a s jakými záměry vymyslel a napsal amnestii, kterou vyhlásil na začátku ledna bývalý prezident Václav Klaus. Jedině tak lze vyvrátit podezření, že pasáže, které zastavily stíhání stamilionových kauz, si objednal některý z vyšetřovaných podnikatelů. Jenže známí aktéři od počátku úmyslně o autorství amnestie mlžili. Server Lidovky.cz přináší výčet zavádějících výroků.

Ladislav Jakl foto: Lidové noviny

"Na otázku, kdo psal amnestii, tedy odpovědět neumím, protože to sám nevím."
Pavel Hasenkopf (19. ledna na svém blogu)

 Právník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf.

Pavel Hasenkopf

Tehdejší hradní právník Pavel Hasenkopf v lednu, když LN zveřejnily informace, že za textem amnestie stál on, Klausův Ladislav Jakl a Zdeněk Koudelka, tedy právník působící na ministerstvu spravedlnosti, jenž má blízko jak ke Klausovi, tak k jeho nástupci Miloši Zemanovi, tvrdil, že neví, kdo je autorem textu. A že on sám to není. Po třech měsících se pod tlakem obvinění Hasenkopf pro server Lidovky.cz rozpomněl, že autorem textu amnestie je Zdeněk Koudelka. "Sorry, Zdeňku, už tě nebudu krýt," napsal na svůj facebookový profil.

"Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal."
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (20. ledna v ČT)

Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN

Pavel Blažek

Blažek v diskusním pořadu České televize prohlásil, že s Koudelkou mluvil a ten ho ujistil, že amnestii nepsal. Poté, co se v pondělí Koudelka přiznal k autorství části textu - čtěte zde - ministr Blažek poněkud poupravil své tvrzení. "Řekl mi, že není autorem finální podoby amnestie," tvrdil v pondělí večer v ČT Blažek. 

Kdo napsal kontroverzní pasáž, zůstává nejasné

V pondělí se v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici, přiznal k autorství textu amnestie právník Zdeněk Koudelka, který v době vzniku amnestie působil jako stážista ma ministerstvu spravedlnosti. Ovšem odmítl, že byl byl tvůrcem kontroverzní části, která ukončila vyšetřování stamilionových kauz.

Politickou odpovědnost za amnestii nese bývalý prezident Václav Klaus, který opakovaně prohlásil, že je jejím jediným autorem.

ČTĚTE ZDE: Manuál pro čtenáře seriálu o amnestii: co jsme se dnes (ne)dozvěděli 

"Není pravdou, že amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf, Koudelka."
Ladislav Jakl (23. ledna na svých stránkách)

Jakl v lednu zamíchal s výrazy "připravil" a "prezident do polemiky zapojil". Zatímco na poradách s Klausem, kde se jednalo o amnestii, podle všeho seděli pánové Jakl, Petr Hájek a tehdejší hradní kancléř Jiří Weigl, přípravou návrhů textu amnestie Jakl pověřil Hasenkopfa (jeho verze nevyhovovala). Druhou (pro Hrad přijatelnější) verzi připravil Zdeněk Koudelka, který na podzim roku 2012 nastoupil na stáž na Blažkovo ministerstvo spravedlnosti. 

"Byla jen úvaha, debata a rozhodnutí. Pouze bylo třeba vědět, jakého počtu lidí by se to týkalo při té či té výši trestu, a tato data jsme měli od pana ministra spravedlnosti."
Ladislav Jakl (13. února na svých stránkách)

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Ladislav Jak znovu popíral, že by se na přípravě textu amnestie podílel někdo mimo trio Klausových hlavních rádců (Jakl, Hájek, Weigl). Z emailové komunikace mezi Jaklem a Hasenkopfem, kterou v pondělí zveřejnil server iHned.cz, vyplývá, že hradní právník Jakla upozorňoval na řadu detailů, které je třeba domyslet. Zároveň Jakl právníka žádá, aby zkontroloval formulace v textu.

"Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf."
Vratislav Mynář, současný hradní kancléř (27. dubna)

Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců.

Vratislav Mynář

Na konci dubna se do věci autorství amnestie vložil Zemanův kancléř Mynář. A za autory amnestie označil v deníku Právo Jakla, Hájka a Hasenkopfa. Zdroj informací, ani důkazy nepředložil, pouze naznačil, že i kvůli tomu hodlá propustit Hasenkopfa. Buď neměl Mynář informace úplné, nebo záměrně vynechal dvojici Weigl, Koudelka. 

"Mynář lže jako když Rudé právo tiskne."
Petr Hájek, bývalý hradní vicekancléř (27. dubna)

Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010

Petr Hájek

Ještě v tentýž den odsoudil Mynářovo tvrzení Hájek. "Mynář zaslechl nějaké drby na hradních toaletách," popíral Hájek o svém zapojení do přípravy novoroční amnestie. Sám se přitom na podzim účastnil debat, v nichž podle Jakla amnestie vznikala. 

"Pavel Hasenkopf byl jeden ze spoluautorů amnestie, a to zejména části zastavující trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů."
Prezident Miloš Zeman (6. května)

Prezident Miloš Zeman s prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem

Miloš Zeman

Prezident Zeman, jenž přes víkend studoval Hasenkopfovi důkazy svědčící o tom, že amnestii vytvořil Koudelka, v pondělí v prohlášení napsal, že autorem nejkritizovanější části amnestie, tedy abolice, která ukončila vyšetřování řady závažných hospodářských kauz, je Hasenkopf. Prezident svá tvrzení opřel o dva z kontextu vytržené citáty a tím Hasenkopfa vyprovokoval k tomu, že zveřejnil komunikaci kolem autorství amnestie. 

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat