Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo schválně mlžil o autorství amnestie? Podívejte se na přehled

Ladislav Jakl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl | foto: Lidové noviny

PRAHA Veřejnost by měla vědět, kdo a s jakými záměry vymyslel a napsal amnestii, kterou vyhlásil na začátku ledna bývalý prezident Václav Klaus. Jedině tak lze vyvrátit podezření, že pasáže, které zastavily stíhání stamilionových kauz, si objednal některý z vyšetřovaných podnikatelů. Jenže známí aktéři od počátku úmyslně o autorství amnestie mlžili. Server Lidovky.cz přináší výčet zavádějících výroků.

"Na otázku, kdo psal amnestii, tedy odpovědět neumím, protože to sám nevím."
Pavel Hasenkopf (19. ledna na svém blogu)

 Právník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf.

Pavel Hasenkopf

Tehdejší hradní právník Pavel Hasenkopf v lednu, když LN zveřejnily informace, že za textem amnestie stál on, Klausův Ladislav Jakl a Zdeněk Koudelka, tedy právník působící na ministerstvu spravedlnosti, jenž má blízko jak ke Klausovi, tak k jeho nástupci Miloši Zemanovi, tvrdil, že neví, kdo je autorem textu. A že on sám to není. Po třech měsících se pod tlakem obvinění Hasenkopf pro server Lidovky.cz rozpomněl, že autorem textu amnestie je Zdeněk Koudelka. "Sorry, Zdeňku, už tě nebudu krýt," napsal na svůj facebookový profil.

"Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal."
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (20. ledna v ČT)

Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN

Pavel Blažek

Blažek v diskusním pořadu České televize prohlásil, že s Koudelkou mluvil a ten ho ujistil, že amnestii nepsal. Poté, co se v pondělí Koudelka přiznal k autorství části textu - čtěte zde - ministr Blažek poněkud poupravil své tvrzení. "Řekl mi, že není autorem finální podoby amnestie," tvrdil v pondělí večer v ČT Blažek. 

Kdo napsal kontroverzní pasáž, zůstává nejasné

V pondělí se v prohlášení, které má server Lidovky.cz k dispozici, přiznal k autorství textu amnestie právník Zdeněk Koudelka, který v době vzniku amnestie působil jako stážista ma ministerstvu spravedlnosti. Ovšem odmítl, že byl byl tvůrcem kontroverzní části, která ukončila vyšetřování stamilionových kauz.

Politickou odpovědnost za amnestii nese bývalý prezident Václav Klaus, který opakovaně prohlásil, že je jejím jediným autorem.

ČTĚTE ZDE: Manuál pro čtenáře seriálu o amnestii: co jsme se dnes (ne)dozvěděli 

"Není pravdou, že amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf, Koudelka."
Ladislav Jakl (23. ledna na svých stránkách)

Jakl v lednu zamíchal s výrazy "připravil" a "prezident do polemiky zapojil". Zatímco na poradách s Klausem, kde se jednalo o amnestii, podle všeho seděli pánové Jakl, Petr Hájek a tehdejší hradní kancléř Jiří Weigl, přípravou návrhů textu amnestie Jakl pověřil Hasenkopfa (jeho verze nevyhovovala). Druhou (pro Hrad přijatelnější) verzi připravil Zdeněk Koudelka, který na podzim roku 2012 nastoupil na stáž na Blažkovo ministerstvo spravedlnosti. 

"Byla jen úvaha, debata a rozhodnutí. Pouze bylo třeba vědět, jakého počtu lidí by se to týkalo při té či té výši trestu, a tato data jsme měli od pana ministra spravedlnosti."
Ladislav Jakl (13. února na svých stránkách)

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Ladislav Jak znovu popíral, že by se na přípravě textu amnestie podílel někdo mimo trio Klausových hlavních rádců (Jakl, Hájek, Weigl). Z emailové komunikace mezi Jaklem a Hasenkopfem, kterou v pondělí zveřejnil server iHned.cz, vyplývá, že hradní právník Jakla upozorňoval na řadu detailů, které je třeba domyslet. Zároveň Jakl právníka žádá, aby zkontroloval formulace v textu.

"Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf."
Vratislav Mynář, současný hradní kancléř (27. dubna)

Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců.

Vratislav Mynář

Na konci dubna se do věci autorství amnestie vložil Zemanův kancléř Mynář. A za autory amnestie označil v deníku Právo Jakla, Hájka a Hasenkopfa. Zdroj informací, ani důkazy nepředložil, pouze naznačil, že i kvůli tomu hodlá propustit Hasenkopfa. Buď neměl Mynář informace úplné, nebo záměrně vynechal dvojici Weigl, Koudelka. 

"Mynář lže jako když Rudé právo tiskne."
Petr Hájek, bývalý hradní vicekancléř (27. dubna)

Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010

Petr Hájek

Ještě v tentýž den odsoudil Mynářovo tvrzení Hájek. "Mynář zaslechl nějaké drby na hradních toaletách," popíral Hájek o svém zapojení do přípravy novoroční amnestie. Sám se přitom na podzim účastnil debat, v nichž podle Jakla amnestie vznikala. 

"Pavel Hasenkopf byl jeden ze spoluautorů amnestie, a to zejména části zastavující trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů."
Prezident Miloš Zeman (6. května)

Prezident Miloš Zeman s prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem

Miloš Zeman

Prezident Zeman, jenž přes víkend studoval Hasenkopfovi důkazy svědčící o tom, že amnestii vytvořil Koudelka, v pondělí v prohlášení napsal, že autorem nejkritizovanější části amnestie, tedy abolice, která ukončila vyšetřování řady závažných hospodářských kauz, je Hasenkopf. Prezident svá tvrzení opřel o dva z kontextu vytržené citáty a tím Hasenkopfa vyprovokoval k tomu, že zveřejnil komunikaci kolem autorství amnestie. 

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!