Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Kdo se „nesečte“, může dostat pokutu

Česko

Sčítání lidu začíná. Kdo odmítne přijmout a vyplnit formulář, hrozí mu, že za trest státu zaplatí až deset tisíc korun

PRAHA Sčítání lidu, které státní kasu přijde téměř na dvě a půl miliardy korun, odstartuje už zhruba za dva týdny. Vyplnit mnohdy velmi osobní údaje do připravených formulářů musí každý. Kdo odmítne, může zaplatit pokutu až deset tisíc korun.

„Účast obyvatel na sčítání je dána zákonem. O výši pokuty rozhoduje obecní úřad v místě, kde má člověk trvalé bydliště. Ke správnímu řízení dává podnět statistický úřad. Při minulém sčítání v roce 2001 předal necelé tři stovky těchto podnětů,“ vysvětluje mluvčí projektu Ondřej Kubala. Poštovní schránky českých domácností o víkendu zaplavila poslední várka informačních letáků a lístků s návrhy termínů návštěv pracovníků statistického úřadu. Itineráře sčítacích komisařů dělají těžkou hlavu zejména lidem, kteří žijí mimo své trvalé bydliště.

Komisaři přijdou i o víkendu „Hlášený jsem v Plzni, ale bydlím a pracuji v Praze. Na dveřích nemám ani zvonek. Netuším, kde mě budou chtít sčítat ani jak to všechno stihnu. Z práce se denně vracím hodně pozdě večer,“ stěžuje si například Tomáš Novotný.

Podle Kubaly důvod k obavám není. S lidmi, kteří mají kontaktní adresu jinou než adresu trvalého bydliště, statistický úřad počítá.

„Komisaři půjdou do všech domácností v celé zemi. To znamená, že člověka potkají tam, kde skutečně bydlí. Formuláře, které je třeba pro sčítání vyplnit, budou roznášet i o víkendech a ve všední dny večer,“ říká Kubala. Návrh termínu návštěvy navíc není závazný. „Pokud komisař v avizovaném termínu obyvatele v bytu nezastihne, vhodí jim do schránky lístek s návrhem jiného dne a hodiny, kdy formulář přinese. Komu nebude vyhovovat ani tento termín, může zavolat na bezplatnou linku 800 87 97 02 a domluvit si jiný čas návštěvy. Poslední možností, jak formulář získat, je vyzvednout si ho do 14. dubna na sběrném místě. Těmi budou větší pošty,“ doplňuje Kubala. Sčítání lidu se v Česku opakuje každých deset let. Letos se do něj statistici nově rozhodli zahrnout i bezdomovce. „V minulosti se některá města pokoušela pomocí vlastních výzkumů zjistit, kolik lidí bez domova se v jejich ulicích pohybuje. Pokaždé šlo ale o jinou metodiku, a tak zatím nikdo nemá o lidech bez domova v Česku ucelené informace,“ vysvětluje předseda sdružení azylových domů Jiří Drastík. Průzkum by měl podle něj také odhalit, jak vzdělaní bezdomovci jsou. „Sčítat se bude například v azylových domech a noclehárnách,“ doplňuje Drastík.

Formulářů, které budou sčítací komisaři roznášet, je několik druhů. Sčítací list vyplňuje každý sám za sebe, bytový list vyplňuje faktický uživatel bytu. Posledním dokumentem je domovní list, ten vyplňuje správce nebo vlastník domu. Kromě osobních údajů se dotazníky budou ptát na to, zda má domácnost počítač, připojení k internetu. jaké má člověk postavení v zaměstnání, vztah k náboženství a jakou národnost nebo třeba zda dojíždí do práce.

„Podle výsledků se například připravují evakuační, krizové a protipovodňové plány, jízdní řády veřejné dopravy, firmy a investoři ze sčítání zjistí, kde najdou kvalifikované pracovníky a tak dále,“ říká Kubala. Podle předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové není možné nashromážděná osobní data zneužít.

„Jištění údajů jsme začali připravovat dva roky před sčítáním. Na projektu pracují bezpečnostní specialisté,“ říká Ritschelová.

***

Sčítání lidu 2011 * 6. března ČSÚ vypršel termín pro obeslání domácností informačním letákem a lístkem s návrhem termínu návštěvy sčítacího komisaře. Na lístku je uvedeno jméno komisaře a číslo jeho průkazu. Pokud komisaři nezastihnou obyvatele bytu v avizovaném termínu, vhodí do schránek oznámení s náhradním termínem. Pokud ani ten nebude lidem vyhovovat, mohou si domluvit jiný na bezplatné lince. * 7. března sčítací komisaři začínají doručovat formuláře do všech domácností. Sčítací list vyplňuje každý, včetně lidí, kteří jsou v bytě na návštěvě, bytový list majitelé a uživatelé bytu, domovní list vlastníci nebo správci domu. Formuláře je možné vyplnit i na internetu. Převzetí jejich papírové podoby se však vyhnout nedá. Mají unikátní kódy. * 25. března končí roznáška sčítacích formulářů. * 26. března lidé mohou začít odevzdávat vyplněné formuláře. Mohou tak učinit přes internet, odevzdat osobně komisaři, zaslat poštou do P. O. Boxu ČSÚ nebo odevzdat na poště. * 14. dubna končí termín pro odevzdání formulářů.

Autor: