Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kdo útočil? Hledají se teroristé

Česko

Při útoku na ruský rychlík zemřelo 25 lidí. Vyšetřovatelé mluví o pachatelích z Kavkazu či nacionalistech

MOSKVA/PRAHA Byl pátek večer, ruský rychlík plný cestujících směřoval z Moskvy do Petrohradu. Tragický konec této cesty nikdo nečekal. Včera byly všechny oběti teroristického útoku na ruský vlak Něvskij Expres identifikovány. Zbylo jen několik fragmentů těl, které budu muset být podrobeny genetické expertize.

Po prvních 24 hodinách, které uplynuly od útoku, při kterém v noci na sobotu v ruské Novgorodské oblasti zahynulo nejméně 25 lidí a sto jich bylo zraněno, měli ruští kriminalisté dvě hlavní verze. Podle první položili nálože pod trať a následně explozí vykolejili soupravu ruští nacionalisté. Jedna ze zatím neznámých organizací – Combat 18 – se dokonce k činu už přihlásila, ale zda jde o hodnověrné „přiznání“, není vůbec jisté. Vzápětí se totiž s hrdostí doznala další dosud neznámá nacionalistická Radikální organizace severní Rusi.

Druhá verze podle vyšetřovatelů ukazuje na spojitost posledního útoku s útokem na stejné trati v roce 2007. Tehdy se incident obešel bez obětí na lidských životech, zraněno bylo 60 osob. Z tohoto teroristického činu byl obviněn bývalý ruský student vojenského učiliště, Pavel Kosolapov. Poté, co byl ze studií vyloučen pro nekázeň, přešel k čečenským rebelům. Stal se fanatickým vyznavačem islámu a pobočníkem slavného čečenského velitele Šamila Basajeva.

Podle bezpečnostních služeb má na svědomí po roce 2000 řadu teroristických útoků na ruském území, kde byl díky svému slovanskému zevnějšku méně nápadný než rodilí Kavkazané. Spolu se svou skupinou organizoval pravděpodobně i útok v moskevském metru v roce 2004 (42 mrtvých), na autobusové zastávce ve Voroněži (1 mrtvý), či na tržišti v Samaře (11 mrtvých). Kosolapov nebyl nikdy dopaden.

Ruští kriminalisté ale varují před předčasnými závěry, ministr vnitra Rašid Nurgalijev nicméně prohlásil, že popis jednoho z podezřelých, kterého svědkové viděli na místě činu, by Kosolapovi odpovídal: asi čtyřicetiletý muž, podsaditý, s ryšavými vlasy.

Kosolapově skupině je podobný i rukopis činu, tvrdí kriminalisté. V sobotu během záchranných prací totiž vybuchla druhá bomba umístěná nedaleko té první. Ohrožen byl i šéf Vyšetřovacího výboru generální prokuratury Jurij Bastrykin, který osobně přijel na místo. Nálož ale byla poškozená a explodovala pouze částečně. Výbuch tak nikoho nezranil. Pokládání dvou náloží, z nichž jedna vybuchne později, když se kolem místa neštěstí shromáždí lidé a kriminalisté, je specialitou právě Kosolapova.

Novináři a politologové jsou ale na rozdíl od policistů mnohem opatrnější v označení pachatele. Expertka portálu Euroasie Natalija Makejevová vyslovila domněnku, že cílem útoku mohl být šéf vyšetřovacího výboru Bastrykin, kterého mohla chtít odstranit politická konkurence či podsvětí. Bylo totiž jisté, že po první explozi přijede na místo činu. Druhý výbuch ho mohl ohrozit na životě. Publicista Leonid Radzichovskij vidí hlavní příčinu ruského terorismu ve válce na severním Kavkaze, která i přes tvrzení vedení státu stale trvá, v krizi v policejních orgánech a v šíření ruského fašismu a rasismu.

lidovky.cz

Aktuální informace o vyšetřování

najdete na www.lidovky.cz/svet

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN