Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Kdo zaplatil Grossovi akcie

Česko

ANALÝZA

Poslední informace v případu nákupu akcií společnosti Moravia Energo Stanislavem Grossem vrhají nové světlo na události kolem energetických firem na konci devadesátých let. Jde především o odhalení podnikatele Richarda Kučíka coby tajemného Grossova sponzora.

PRAHA Počátky kauzy nákupu akcií Stanislavem Grossem, zdá se, sahají až do druhé poloviny devadesátých let. Tehdy měl Gross coby ministr vnitra Zemanova kabinetu nepřímo dopomoci soukromé firmě Czechpol Energy, která zajišťovala přenos elektrické energie, k obrovským ziskům. Czechpol, který v té době spoluvlastnil právě Richard Kučík, soupeřil s polostátním gigantem ČEZ a usiloval o vpuštění do přenosové sítě. Mezi oběma energetickými společnostmi panovalo spíše nepřátelství.

V roce 1999 však získal post náměstka ministra průmyslu a obchodu Grossův přítel Robert Sýkora, který měl na starosti energetiku. Necelé dva týdny na to předsedu představenstva ČEZu Petra Karase náhle vystřídal „Grossův člověk“ Milan Černý. Ten sám pro MF Dnes minulý týden potvrdil, že by toto křeslo nezískal bez Grossova souhlasu.

Po nástupu Černého se náhle Czechpolu podařilo s ČEZem dohodnout a dokonce realizovat několik pro Czechpol výhodných smluv. Podle týdeníku Euro vpustil ČEZ soukromou společnost do své přenosové sítě. Czechpol se tak stal druhým největším hráčem na energetickém trhu. V roce 2000 odprodali majitelé Czechpolu veškeré akcie americké společnosti Cinergy. Richard Kučík pak založil s Tomášem Chrenkem společnost Moravia Energo, jejíž jednatřiceti procentní podíl akcií Stanislav Gross v roce 2007 koupil od svého přítele Roberta Sýkory. Bývalému premiérovi měla na část akcií půjčit slovenská pobočka makléřské společnosti Key Investment. Třináct a půl milionu korun na účet Key Investment minulý týden složil právě Richard Kučík. Jak zjistil týdeník Euro, stalo se tak jen pár týdnů poté, co Kučík s Grossem absolvovali schůzku v hotelu Hilton.

Od Grosse k vedení bývalého Czechpolu vedou však i další stopy. Většinovým vlastníkem Czechpolu byl Petr Neoral, který se podle informací MF Dnes velmi dobře zná s Ladislavem Ornstem, ředitelem firmy SI Corporate Finance.

V ní figurují ti samí lidé jako v Key Investment, která Grossův nákup akcií financovala – ještě před objevením Kučíkova jména se spekulovala o tom, že právě SI Corporate Finance splatila Grossův třináctimilionový dluh. To by znamenalo, že Key Investment byla pouze „nastrčenou“ firmou a Grossova půjčka by tak nebyla půjčkou.

Jednou z variant je, že se Kučík s Neoralem tímto způsobem expremiérovi „odvděčili“ za to, že jim dopomohl ke spoustě peněz.

Expremiér Gross ale už dlouho na dotazy novinářů k nákupu akcií nereaguje s odůvodněním, že je soukromá osoba a je vázán mlčenlivostí. Je na něj ale podáno trestní oznámení, a tak bude tyto věci muset vyjasnit alespoň policii.

***

Grossovi měla na část akcií půjčit slovenská pobočka makléřské společnosti Key Investment

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!