Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdy a jak mluvit o sexu?

Česko

Kdy s dětmi mluvit o sexu? Podle odborníků je třeba začít už v mateřské škole. „Téma a styl povídání musejí být samozřejmě přizpůsobeny věku dítěte. Nicméně už v mateřských školách děti zajímá, jak se dostaly na svět a kde se vzal jejich sourozenec,“ vysvětluje psycholožka Lenka Šulová, která se sexuální výchovou na školách dlouhodobě zabývá.

Ve většině případů je ale pro vyučující problém s dětmi o tomto tématu v hodinách mluvit a jen málokterý učitel to skutečně umí. I proto se chystá ministerstvo školství vydat novou příručku, která by školám měla poradit, jak na to. Nově vzniká také metodický pokyn k výuce sexuální výchovy. Obojí má být hotovo za pár měsíců. „Pokyn reaguje na aktuálnost, naléhavost problematiky sexuální výchovy,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Už nyní ale mají odborníci jasno v tom, že je nutné s dětmi na toto téma mluvit v jakémkoliv věku. Například v první třídě by měla být hlavním tématem rodina – objasnění tohoto pojmu, zabývání se vztahem domova a rodiny. Už ve druhé třídě základní školy by ale měli učitelé dětem umět vysvětlit i otázky týkající se jejich početí. Ve třetí třídě by se pak měla pozornost obrátit k prenatálnímu vývoji a porodu. Mluvit s dětmi by učitelé měli také o tom, co znamenají pojmy jako láska a kamarádství.

Na druhém stupni se mají s žáky bavit o změnách v psychice v době dospívání, o tom, co podmiňuje volbu partnera, vysvětlit úskalí extrémně mladého manželství, nebo o změnách sexuálního chování v dospívání a o sexuálních deviacích. „Zhruba v osmé třídě by měli učitelé seznámit žáky se všemi druhy antikoncepce a vysvětlit jejich výhody a nevýhody. O rok později je pak upozornit na možná rizika nechráněného pohlavního styku,“ vyjmenovává Lenka Šulová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!